Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  "Originally published (6/3/08) © Edutopia.org; The George Lucas Educational Foundation."

  Duygusal Zeka

  24.12.200911.174 -

  Duygusal zeka, duygularınızla nasıl başa çıktığınızla, diğer insanlarla ne kadar iyi empati kurduğunuzla ve geçindiğinizle ilgilidir. Bir insanın sahip olması gereken en önemli beceridir. Duygusal zeka, daha iyi öğrenmemize yardımcı oluyor.

  Duygusal Zeka

  “Kendimizi ve çevremizi yönetebilmemizi kolaylaştıran, duygularımızı tanıma, anlama ve etkin biçimde kullanabilme yeteneği” olarak kısaca tanımlayabiliriz.  Kendini harekete geçirebilme, aksiliklere rağmen yoluna devam edebilme, dürtüleri kontrol ederek  tahmini erteleyebilme, ruh halini düzenleyebilme, sıkıntıların düşünmeyi engellemesine izin vermeme, kendini başkasının yerine koyabilme ve  umut besleme olarak nitelendirilebilen duygusal zeka, IQ’nün aksine, yeni bir kavramdır. Hayat yolunda kişiler arası farklılığın ne ölçüde bundan kaynaklandığı hakkında kesin bir şey söylemek zordur.   Ancak eldeki veriler, oldukça güçlü, hatta zaman zaman IQ’ dan da güçlü bir belirleyici olduğunu gösteriyor. IQ’nun eğitim ve yaşam deneyimleriyle değişemeyeceği ifade edilirken; duygusal zekanın öğrenilip geliştirilebileceği kabul edilmektedir.  “Duygusal Zeka” bir meta yetenektir. Yani ham zeka dahil, var olan diğer yeteneklerimizi ne kadar iyi kullanabileceğimizin belirleyicisidir.  

  Kaynak: http://www.kho.edu.tr/enstitu/liderlik2004/bildiriler/12.%20Riza%20AYHAN.pdf

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Öğrenme Şekilleri I Öğrenme Şekilleri I
 • Bir Yaşam Alanı Olarak Sınıf Bir Yaşam Alanı Olarak Sınıf
 • İnternet Ortamında Mevcut Durum ve Çocukların Rehabilitasyonu İnternet Ortamında Mevcut Durum ve Çocukların Rehabilitasyonu
 • Aktif Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Aktif Öğrenme Yöntem ve Teknikleri
 • Pozitif Disiplin Pozitif Disiplin
 • Her Yerde Fen Her Yerde Bilim Her Yerde Fen Her Yerde Bilim
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş