Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © TED.com

  Richard St. John: ''Başarı devamlı bir serüvendir.''

  23.12.20098.309 -

  Neden birçok insan başarıya ulaşıyor ve sonra kaybediyor? Bunun nedeni başarının tek yönlü bir yol olduğunu düşünmemiz olabilir mi?

  Başarı Güdüsü

  Başarı güdüsü, bireylerin mükemmel sonuçlara ulaşmak için çabalamalarına neden olan saik olarak tanımlanmıştır (McClelland, 1985). Temelde bireysel farklılık olarak, bireyin sahip olduğu karakteristik bir nitelik olarak ele alınmıştır. Bu güdüye sahip bireylerin bireysel ve profesyonel hedeflere yönelik olarak istekli ve gayretli çalışma ile zorluklara meydan okuma eğilimlerinin yüksek olduğu belirtilebilir. Bu nedenle başarı güdüsünde mükemmellik, kazanma ve içsel başarı duygusu ön plana çıkar (Atkinson, 1964; McClelland, 1961; Epstein ve Harackiewicz, 1992). Başarı ihtiyacı bireyleri başarıyla özdeşleştirerek, onların gerçek iş başarılarının artmasına neden olan önemli bir faktördür (Can, 1985). Araştırmalar yüksek başarı güdüsüne sahip bireylerin bireysel gelişime önem verdiklerini, orta derecede risklere girmeyi istediklerini, sonuçları kolay alınabilecek işlere daha yatkın olduklarını, çoğunlukla kendilerini işlerine adadıklarını, gönüllü olarak sorumluluk üstlendiklerini ve zorluklar karşısında yılmadıklarını, işlerin gidiş yönü hakkında geri bildirim istediklerini göstermiştir (McClelland, 1961).

  Kaynak: http://journal.dogus.edu.tr/index.php/duj/article/view/89/104


  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Filmlerden Öğretmenlik Dersleri X - Süpermeni Beklerken (I. Oturum) Filmlerden Öğretmenlik Dersleri X - Süpermeni Beklerken (I. Oturum)
 • Bir Yaşam Alanı Olarak Sınıf Bir Yaşam Alanı Olarak Sınıf
 • Türkiye'de Okul Yöneticisi Olmak Türkiye'de Okul Yöneticisi Olmak
 • Okul Yönetiminde Problem Çözme II Okul Yönetiminde Problem Çözme II
 • Empati Bedenimizde Nasıl Yaşar? Judy Saruhan Empati Bedenimizde Nasıl Yaşar? Judy Saruhan
 • Bir Okulu Nasıl Düzeltirsiniz? Korkusuzca Yönetin, Çok Sevin! Bir Okulu Nasıl Düzeltirsiniz? Korkusuzca Yönetin, Çok Sevin!
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş