Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © TED.com

  Richard St. John: ''Başarı devamlı bir serüvendir.''

  23.12.20098.236 -

  Neden birçok insan başarıya ulaşıyor ve sonra kaybediyor? Bunun nedeni başarının tek yönlü bir yol olduğunu düşünmemiz olabilir mi?

  Başarı Güdüsü

  Başarı güdüsü, bireylerin mükemmel sonuçlara ulaşmak için çabalamalarına neden olan saik olarak tanımlanmıştır (McClelland, 1985). Temelde bireysel farklılık olarak, bireyin sahip olduğu karakteristik bir nitelik olarak ele alınmıştır. Bu güdüye sahip bireylerin bireysel ve profesyonel hedeflere yönelik olarak istekli ve gayretli çalışma ile zorluklara meydan okuma eğilimlerinin yüksek olduğu belirtilebilir. Bu nedenle başarı güdüsünde mükemmellik, kazanma ve içsel başarı duygusu ön plana çıkar (Atkinson, 1964; McClelland, 1961; Epstein ve Harackiewicz, 1992). Başarı ihtiyacı bireyleri başarıyla özdeşleştirerek, onların gerçek iş başarılarının artmasına neden olan önemli bir faktördür (Can, 1985). Araştırmalar yüksek başarı güdüsüne sahip bireylerin bireysel gelişime önem verdiklerini, orta derecede risklere girmeyi istediklerini, sonuçları kolay alınabilecek işlere daha yatkın olduklarını, çoğunlukla kendilerini işlerine adadıklarını, gönüllü olarak sorumluluk üstlendiklerini ve zorluklar karşısında yılmadıklarını, işlerin gidiş yönü hakkında geri bildirim istediklerini göstermiştir (McClelland, 1961).

  Kaynak: http://journal.dogus.edu.tr/index.php/duj/article/view/89/104


  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Mutlu Çocuklar Yetiştirmek: Özgür Bolat Mutlu Çocuklar Yetiştirmek: Özgür Bolat
 • Mutluluk için Pozitif Eğitim (Berrin Baş) Mutluluk için Pozitif Eğitim (Berrin Baş)
 • Zorbalığı Önleme Kulübü (Empati-Duygu Okuryazarlığı / Ekip Çalışması) Zorbalığı Önleme Kulübü (Empati-Duygu Okuryazarlığı / Ekip Çalışması)
 • Sınıfta Duygulara Yer Açan Uygulamalar Sınıfta Duygulara Yer Açan Uygulamalar
 • Öğretmen Olmak Öğretmen Olmak
 • Eğitimde Kimlik İnşası Sorunu: Kuramdan Modaya Eğitimde Kimlik İnşası Sorunu: Kuramdan Modaya
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş