Öğretim Takvimi
Öğretmenlikte İlk Yılı Başarıyla Geçirmek için 10 Faydalı İpucu

Öğretmenlikte İlk Yılı Başarıyla Geçirmek için 10 Faydalı İpucu

28.07.2017-

 

Sevgili Yeni Öğretmenler,

 

Bu blog yazısı sizler için. Öğretmenlikte ilk yılın çok zor geçtiğiyle ilgili bir sürü hikaye dinlemişsinizdir. Şimdi o hikayeleri bir kenara bırakalım ve güzel olasılıkları düşünelim. 

 

Mesela, “İlk yılınız harika da geçebilir!” 

 

İşte harika ve başarılı bir “ilk yıl” geçirmenize yardımcı olacak 10 faydalı öneri...

 

1. Güçlü İlişkiler Kurun 

Çevrenizdekilerle kurduğunuz ilişkiler, zorlukların üstesinden gelebilmeniz için size ihtiyacınız olan gücü sağlar. Meslektaşlarınızla, yöneticilerinizle, öğrencilerinizle ve aileleriyle güçlü ilişkiler kurun. Çekingenseniz bile bunu deneyin. Farklı kişilerle bağlantılar kurmak için stratejiler geliştirme zamanınız geldi. Sorular sorun, kapıları çalın ve insanları sınıfınıza davet edin. İşler yolunda gitmediğinde, kurduğunuz ilişkiler can simidiniz olacaktır.

 

2. Umutlu ve Pozitif Akıl Hocaları Bulun

Deneyimli öğretmenler arasında hem mutsuz ve alaycı olanlar hem de bilge ve umutlu olanlar vardır. Kendinizi alaycı öğretmenlerin arasında bulursanız orayı hemen terk edin. Olumsuzluklardan uzak durmaya çalışın.  

 

Sizinle deneyimlerini ve bilgisini paylaşabilecek, işlerin zamanla kolaylaşacağını dair sizi umutlandırabilecek akıl hocalarına ihtiyacınız olacak. Okulunuzda böyle kişiler yoksa, çevrenizdeki okullara bakın. Onlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin. 

 

3. Yardım İsteyin ve Mesleki Gelişim Olanaklarının Peşinden Gidin

Size fayda sağlayacak mesleki gelişim olanaklarını takip edin hatta yöneticinizden talepte bulunun. Yeni bir öğretmen olarak öğreneceğiniz çok şey var ve bunu tek başına yapabilmeniz çok zor. 

 

İdeal şartlarda, bir eğitici rehbere ihtiyacınız olacak ancak bir rehber bulamazsanız da en azından nitelikli mesleki gelişim olanaklarınından yararlanabilirsiniz. Diğer öğretmenlerden seminer, kurs ve konferans önerilerinde bulunmalarını isteyebilirsiniz. 

 

Yöneticileriniz sizden mesleğin ilk yıllarında mükemmel olmanızı beklemeyeceklerdir. Öğrenecek çok şeyiniz olduğunu biliyorlardır, bu nedenle destek istemekten çekinmenize hiç gerek yok. 

 

4. Diğer Öğretmenleri Gözlemleyin

Okulunuzda ve çevrenizde bulunan deneyimli öğretmenleri gözlemleyin. Sizinle aynı dersi öğretmiyor olsalar da onlardan öğrenebileceğiniz çok şey var. 

 

Rutin işleyişler ve prosedürler, ders anlatma hızı, soruların nasıl sorulacağı ya da öğrencilerin dikkatini çekmenin farklı yollarıyla ilgili gözlemler, size çok şey kazandıracaktır. Yöneticilerinizden bunun için boş zaman yaratmalarını talep edebilirsiniz. “Hayır” yanıtı alırsanız, ayda birkaç kez hazırlık saatiniz sırasında on dakikalığına başka öğretmenlerin derslerine girmeye çalışabilirsiniz. Meslektaşlarınızı gözlemlemek size mesleğinize dair çok şey öğretecektir.

 

5. Ev Ziyaretleri Gerçekleştirin

Birkaç öğrencinizin evini ziyaret etmek, size öğrencilerinizle ilgili başka şekilde elde edemeyeceğiniz bilgiler ve bakış açıları kazandıracaktır.

 

Öğrencilerinizden herhangi birinin evini ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaretler için farklı profilde öğrencileri seçebilirsiniz. Ailelerle ilişki kurmanız okulun ilk birkaç haftası yapılabilecek en kolay işlerden biridir. Bunun için ailelere öğrencileriniz hakkında daha fazla şey öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. 

 

Ziyareti, ebeveynleri dinlemek, çocuklarının ilgi alanları, aileleri, arkadaşları hakkında sorular sormak için bir fırsat olarak kullanın. Meraklı olun. Bu ziyaretlerde, çocuklarıyla ilgili kaygılarınızı ya da şikayetlerinizi paylaşmak yerine çocukla ilgili bilgiler öğrenmeye çalışamanız ileride daha çok işinize yarayacaktır. 

 

6. Öğretmen Olarak Vizyonunuzu Belirleyin

Öğretmen olarak hedefinizin ya da amacınızın ne olduğunu düşünüyorsunuz? Bunu kısa bir paragraf olarak ya da birkaç cümleyle özetleyebilir misiniz? 

 

Sadece kendiniz için bunu not alabilirsiniz. Zorluklar ortaya çıktığında, bu not size yol gösterecektir. Bunu hiç kimseyle paylaşmanıza da gerek yok. 

 

7. Vücudunuzu İhmal Etmeyin

Uyuyun, dinlenin, iyi beslenin ve egzersiz yapın. Bunu daha önce duymuşsunuzdur. Stresin ve tüm o yeni mikropların bağışıklık sisteminizi tükettiği ilk öğretmenlik yılınızda, bu gerçekten önemlidir. Kendinize iyi bakmaya karar vermek için Ocak ayında grip olmayı beklemeyin, hemen başlayın.

 

8. Kendiniz için de Bir Şeyler Yapın

Haftada en az bir kere kendiniz için bir şey yapın. Hafta sonları kurslara gidin, dans edin, spor yapın, kitap kulüplerine katılın...İlk yılınızda sürekli olarak sadece öğretmenlikle ilgilenmek daha anlamlı gelebilir size ama unutmayın, zihninizi de arada sırada dinlendirmenizde fayda var. 

 

9. Başarı Listeleri Yapın

Nelerin iyi gittiğine dair bir liste oluşturun. Başarılarınızı belirleyin. En küçük başarıyı bile es geçmeyin. “Arda bugün sınıfa girince gülümsedi; Cem kitabını getirmeyi unutmadı; Pınar annesine hoşça kal dedi ve ağlamadı; öğle yemeği yiyebildim; yarınki ders planım hazır...” 

 

Bu liste çok önemli. Saydığımız ipuçları arasında en önemlisi. Sadece bunu yapsanız bile başarılı bir yıl geçirebilirsiniz. 

 

10. Bir Gün İzin Yapın

Birçok öğretmenin kişisel izin günleri vardır. Önceden planlayın, metroya atlayın ve izin gününüzün keyfini çıkarın. 

 

İzin gününüzü mutlaka kullanın, çamaşırlarınızı halledin, dişçiye gidin, uyuyun ya da yürüyüşe çıkın. İzin günlerine her zaman ihtiyacınız var, unutmayın!

 

İlk yılınızı zor geçirmek zorunda değilsiniz, sonraki yıllarınızı da... Bu stratejiler ilk yılınızda başarılı olmanıza ve öğretmenlerin karşı karşıya kaldığı birçok zorluğun üstesinden gelmenizi sağlayacak esnekliği yaratmanıza yardımcı olabilir.

 

Bu arada, öğretmenlik mesleğine hoş geldiniz. Tek kelimeyle harika bir yolculuğa başlamak üzeresiniz.

 

 

Bu yazı Elena Aguilar tarafından Edutopia için hazırlanmıştır.

Alıntı Adresi: https://www.edutopia.org/blog/10-tips-surviving-and-thriving-your-first-year-teaching-elena-aguilar


Eğitim Yazılarıyla İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş