Öğretim Takvimi
Açık Hava Eğitiminin 5 Faydası

Açık Hava Eğitiminin 5 Faydası

06.07.2017-

 

ABD Oregon’da bulunan Hood River Ortaokulu’nun Açık Hava Okulu deneyiminin, çocuklarımızın sosyal becerilerinin, sorumluluk duygularının ve bir topluluğun parçası olma bilinçlerinin gelişmesi anlamında ilham verici olacağına inanıyoruz. 

 

Açık Hava Okulu-AHO (Outdoor School-ODS), 6. sınıf öğrencileri için üç günlük bir çevre eğitimi programıdır. Yerel ekosistemlerimiz, kuzey iklim sistemleri ve Arktik Bölge Yerlileri üzerine derin kültürel çalışmalarla geçen bir öğretim yılını kapsar. 

 

AHO, öğrenci için ilk kez yaşanan birçok şeyi temsil eder; ilk kez evden uzaktır, ilk kez kamp yapmaktadır ve ayrıca bu nesil için, dijital bir bağlantı olmaksızın geçirdiği ilk deneyimdir. Bu aynı zamanda, kendi eğlencelerinden de tamamen sorumlu oldukları ilk deneyim demektir. Aşağıda AHO’nun öne çıkan 5 faydasına ek olarak kendi AHO programınızı yaratmaya başlamanız için gerekebilecek 5 öneriyi de bulabilirsiniz.

 

1. Topluluk oluşturur

AHO tamamen topluluk kavramı üzerine kurgulanmıştır. Otobüste birlikte seyahat eden sınıf arkadaşlarından, kulübeleri paylaşan ve sırayla katıldıkları aktiviteler yoluyla saha çalışması yapan gruplara kadar öğrenciler, kendi kendilerine oluşturamayacakları ekipler hâlinde yaşar ve çalışırlar. Okulda senelerdir gördükleri fakat daha önce tanışmadıkları kişilerle AHO'da arkadaş olurlar. 

 

AHO ebeveynlere de çocuklarını farklı bir açıdan görme fırsatı sunar. Geçen yıl Açık Hava Okulu'nu gerçekleştirebilmek için 1.500 saatin üzerinde gönüllü çalışması kullandık. Kadromuzun en önemli görevlerinden biri de gönüllü ebeveynlere şunu söylemekti: "Bırakın bu işi çocuklar yapsın. Sadece grubun odaklanmasına yardımcı olun. Onlar için bu işi yapmayın." Ebeveynler geri döndüklerinde çocuklarını görmeden inanamayacakları kadar yetenekli buluyorlar. 

 

2. Beklentileri ve standartları yükseltir

AHO ziyaretçileri (genellikle ebeveynler, yöneticiler ve diğer öğretmenler) öğrencilerin programa ne kadar dahil olduklarını gördüklerinde daima şaşırırlar. Öğrenciler yemekleri pişirir, bulaşıkları yıkar, kulübeyi ve uyudukları yeri temizler ve temiz tuttukları alanı,  bulduğumuzdan daha iyi koşullarda bırakmak için hizmet projelerinde çalışırlar. Ayrıca tüm bunları, çeşitli ortamlarla, hava koşullarıyla ve bir dağ ortamının fiziksel zorluklarıyla etkileşimde olmak için mevcut bilgi birikiminden yararlanan çok alanlı bilim insanları olarak görev yapmalarını gerektiren bir saha bilimi programına gömülmüş hâldeyken yaparlar.

 

Bu üç gün boyunca, öğrencilerin davranışları ve çalışmaları konusundaki beklentileri çarpıcı şekilde artırırız. Destekleyici topluluk ve yeni, heyecan verici ortam sayesinde, öğrenciler bu standartları ve beklentileri devamlı olarak karşılarlar.

 

3. Bağlanmayı artırır

Bir grup 6. sınıf öğrencisini diğer çocuklara yemek hazırlarken görmek harika bir deneyimdir. Çatal bıçakları dizme, tabakları hazırlamanın yanı sıra, yemeği hazırlama zamanlaması gibi tüm ayrıntılarla onlar ilgilenir.  “Masa düzenlemesi için kim dışarıdan kır çiçeği getirmeye gidecek?” “Ellerini tekrar yıkadın mı?” Tüm bunlar ilgili ve geçerli sorulardır. AHO ilerledikçe, öğrenciler deneyimin giderek daha ince ayrıntılarına etki ederler. Birbirleri için daha iyi ve daha eşsiz bir deneyim sağlamak isterler. Bir topluluk olma sürecine bağlanırlar ve kendilerini bu topluluğun giderek daha fazla parçası hissederler. Son saha çalışması tamamlanırken, koruma ve muhafaza bilinçleri, çalışma alanı için geliştirdikleri karmaşık restorasyon planlarında kendini gösterir.

 

4. Kültür inşa eder

Kültürler kim olduklarının temel ifadesi olarak ortak bir dili, değerleri, amacı ve yer bağlılığını paylaşır. Tüm bunlar bir grup öğrenci için sadece üç kısa günde gelişir. Alanda sadece AHO'ya dahil olanlar tarafından anlaşılabilecek kulübe adlarımız, unvanlarımız ve yer adlarımız olur. Akşam olduğunda yakılan kamp ateşi, günün en önemli olayıdır ve birçok öğrenci muhtemelen teknoloji olmaksızın ilk kez kendi eğlencelerinden tamamen sorumludur. "Kokarcanın neden beyaz bir şeridi var?" ve "somonun akıntıya karşı yüzüşü" gibi skeçler, öğrenmekte oldukları konulara çok eğlenceli anekdotlarla çok farklı fikirler katar. Şarkılar boş zamanları doldurur veya yemek ya da yatma zamanını haber verir.

 

Bir öğrenciye AHO deneyimi hakkında soru sorun ve uzun, karmaşık bir cevap almaya hazır olun. Soruyu on öğrenciye sorduğunuzda, çok çalışmak, dışarıda olmak, eğlenmek ve mükemmel yemekler yemek gibi gelişmiş kültürlerin tüm ayırıcı özelliklerini içeren bazı temalar oluşmaya başlayacaktır. 

 

5. Okul ve açık alana dair olumlu duygular ve anılar yaratır

8. sınıfa geçerken, açık uçlu bir anket sorusuyla öğrencilerden en sevdikleri ortaokul deneyimini belirtmeleri istenir. İstikrarlı bir şekilde öğrencilerin yüzde 50'sinden fazlası ortaokul yaşamlarının en güzel bölümü olarak AHO'dan söz eder. Size kulübe gruplarının adını, skeçteki rollerini, en sevdikleri şarkıyı, kendi gruplarının hangi hava koşullarında orada bulunduğuna dair tüm ayrıntıları ve ünlü kar fırtınası yolculuğuna çıkıp çıkmadıklarını söyleyebilirler! Size şimdiye dek yedikleri en iyi krebi ve saha çalışması sırasında gördükleri geyiği anlatırlar. AHO'ya geri dönmek isterler ve her sene neden yalnızca 6. sınıf öğrencilerinin gidebildiğini sorarlar (güzel ama lojistik olarak zorlayıcı bir soru). Şimdi giderek artan sayıda lise öğrencimizin gelip yardım etmelerini sağlıyoruz ve o öğrenciler de bize 6. sınıftaki deneyimlerinin tümünü anlatıyorlar.

 

Kendi Açık Hava Eğitimi Programınızı Oluşturun

Kendi AHO programınızı oluşturmak birkaç soru ile başlar:

 

1. Nereye gideceksiniz?

Okulunuzun yakınlarında, uzakta ve bağlantısız kalmayı teşvik edecek bir olanak var mı? Erkek ve kız izci tesisleri ve millî parkların konaklamaya uygun alanları, kamp için güzel yerlerdir. Zamanla kendinizi bağlanmış hissedeceğiniz bir alana sahip olmak, programın devamlılığına gerçekten yardımcı olur.

 

2. Programı nasıl yürüteceksiniz?

Programı kendiniz mi yürüteceksiniz yoksa işleri kolaylaştırmak için personel mi tutacaksınız? Her iki seçenek de mükemmeldir. Hood River'daki bütçemiz nedeniyle bu programı kendi kendimize nasıl yürüteceğimizi bulmak zorundaydık. Tipik bir üç günlük programın öğrenci başına maliyeti yaklaşık 200$ olabilir. Bizim bütçemiz ise öğrenci başına 45$, çünkü programı öğretmenlerimiz ve ebeveynler yürütüyor.

 

3. AHO’da ne yapacaksınız?

Belirli bir AHO müfredatı yoktur. Tasarruf amacıyla üç yıl önce alanımızı değiştirdiğimizde, kamp tamamen farklı bir iklim kuşağındaydı. Çoğu saha çalışmamızı ve yemek programını değiştirdik. Alana uygun davranmalıydık.

 

Saha çalışmalarınızı konuma uygun şekilde düzenleyin. Okulda yapabileceklerinizi orada yapmamaya çalışın. Açık havada olmanın avantajını sonuna kadar kullanın ve aktivitelerinizi alana özgü özelliklere göre ayarlayın. Her ortam işe yarayacaktır; deniz kıyısı, orman, dağlar, çöl, ova... Hepsi uygundur! Sadece öğrencileri açık havaya çıkarın ve onlara öğretin. Yerel uzmanlara ulaşın; o alanlarla ilgilenen yerel bilim insanlarını bulun ve onlardan yardım isteyin.

 

4. Başlamak için en doğru yol nedir?

Bir hafta, üç gün, hatta bir gece konaklamalı bir program çok zor görünürse, günlük bir geziyle başlamak en iyisi olabilir. Daha az stres, daha kolay uygulama ve yumuşak bir başlangıç iyidir. Küçük adımlarla başlarsanız başarıya daha hızlı ulaşma şansınız artacaktır. Başarı, başarının üstüne inşa edilir ve büyük sonuçlar böyle elde edilir. Büyük sorun, insanların tüm bu olaydan soğuyup sıkılmalarındansa, bu deneyimin daha fazlasını istemeleri olur.

 

5. Bunu kim zaten yapıyor?

Kendi bölgenizde bir AHO bulun ve ziyaret edin. Yakınlarınızdaki birileri muhtemelen bazı soruların cevaplarını daha önce bulmuştur. Bu kişileri bulun, ne yaptıklarını gözlemleyin. Çevrenizde hiç yerel seçenek yoksa işinize yarayacak bir model bulmak için eyalet ve bölge kaynaklarını araştırın. 

 

Eğer istediğinizi bulamazsanız öncülük edin ve kendi programınızı başlatın. Mümkün olanla başlayın. On yıl içinde başkalarının benzerini yapmaya çalışacağı gurur verici bir programınız olacaktır. Daha da önemlisi, önümüzdeki uzun yıllar boyunca çocuklarınız size teşekkür edecektir!

 

Hood River Ortaokulu öğretmen ve yöneticilerinden Michael Becker’ın bu blog yazısı Çalışan Okullar dizimizin bir bölümüdür, Hood River Ortaokulu uygulamalarını içerir.

Kaynak: edutopia

Eğitim Yazılarıyla İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu yazı için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.