Öğretim Takvimi
Canlı Eğitim Bilgileri
Öğrencilerimizin Başarısı Kadar Sağlığı da Önceliğimiz - Obezite ve Diyabete Giden Yolda Fruktoz Şurubu

Prof. Dr. Seyhan ERSAN

15.06.2017

10:30 - 11:30

‘Obezite ve Diyabete Giden Yolda Fruktoz Şurubu’ konulu eğitimimde; hazır gıda ve içeceklerde yoğun olarak kullanılan fruktoz şurubunun obezite ve diyabet nedeni olduğu, ürik asit düzeyini artırarak gut hastalığına, karaciğer yağlanmasına ve insülin direnciyle başlayıp tüm metabolik hastalıklara sebep olduğu ve bu hastalıkların günümüzde çocukluk çağına yansıdığını belirterek, sağlıklı beslenmenin tüm bu hastalıkları önlemede ne kadar önemli olduğunu bilimsel olarak açıklamaktayım. Toplumun bilinçlendirip bu gıdalardan, hatta yağı alınmış diyet ürünlerinden bile uzak durmanın sağlıklı olmak için yeterli olduğunu belirtmekteyim.

 

Doğru ve dengeli beslenme ile egzersizin yaşam kalitesi açısından çok önemli olduğu, bu alışkanlıkların küçük yaşlardan itibaren başladığını ve erken yaşlarda kötü beslenmenin gelecekte tedavisi masraflı ve güç birçok hastalığın önünü açtığını savunmaktayım.

 

Prof. Dr. Seyhan Ersan

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan hocamız, doktora çalışmalarını Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış bir çok bilimsel makaleleri bulunmaktadır. Harici yaralanmalarda meydana gelen kanamayı durdurmak ve yaranın enfeksiyonunu önlemek amacıyla geliştirdiği bir ilaç patenti ne sahiptir. Bu ilacı hayata geçirmek için çalışmalarına devam etmektedir.