Vitamin Öğretmen Portalı

Portalı aktif kullanabilmek için giriş yapmalısınız.

Eğitim Videoları6727 kez seyredildi

Anlatım Bozuklukları

© SEBİT


ilgilendiklerime ekle

MEB ve SEBİT iş birliği ile gerçekleştirilen, TTNET, RADİKAL ve ÖRAV'ın desteklediği Öğretmenler Üretiyor Ders İşleyiş Yarışması'nın sonuçları 15 Temmuz 2011 tarihinde açıklandı. Dereceye girenleri kutluyor, yarışmaya katılan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Türkçe kategorisinde dereceye giren Konya Cengiz Topel İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Özer Cantürk'ün videosu.

Yarışma Hakkında: Öğretmenler Üretiyor; öğretmenlerin, ders işleyişi konusunda meslektaşlarına örnek oluşturacak, eğitsel yaklaşımlara uygun, özgün ve yaratıcı çalışmalarını sergileyip paylaşmaları amacıyla düzenlenmiştir.


Video ile İlgili Yorumlar
  • Sayın Hocam,

    Emeğinize sağlık, güzel bir çalışma yapmışsınız. Ancak sözcüğün yanlış yerde kullanımından kaynaklanan anlatım bozukluğuna verdiğiniz örnekte, Türkçenin söz dizimine aykırı aykırı bir bilgi vermişsiniz. Türkçede, belirtisiz isim tamlamalarında, tamlayanla tamlanan arasına sözcük giremez. yani ''ücretsiz müşteri servisi'' örneğindeki kullanımda bir sorun yok. ''Müşteri servisi'' belirtisiz isim tamlamasıdır. Belirtisiz isim tamlamarında tamlamanın önüne gelen sıfatlar tamlayanı değil, tamlamanın tamamını niteler ya da belirtir. ''Aşağıdakilerin hangisinde bir isim tamlaması nitelenmiştir/belirtilmiştir?'' kalıbıyla sorulan sorular da bu dil kuralına göredir. Üstelik Türk Dil Kurumu'nun konuyla ilgili makaleleri de var. Bakınız: Prof. Dr. Muharrem Ergin, Türk Dil Bilgisi ve Prof. Dr. Leyla Karahan, Türkçenin Söz Dizimi

    gönderildi / 2012-12-08 12:52:00
    Adnan Oğuz Anadolu Lisesi
    OSMANİYE