Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © SEBİT

  Sınıflarınızda Kullanacağınız Proje Tabanlı Öğrenme İçin Altın Kurallar II

  24.07.20128.390 -

  18 Haziran 2012 tarihinde Doç. Dr. Nurdan Kalaycı'nın portalımız üzerinden gerçekleştirdiği "Proje Tabanlı Öğrenme II" konulu canlı eğitimin video kaydıdır. Hocamızın eğitimde kullandığı sunuya buradan ulaşabilirsiniz.

  Proje Tabanlı Öğrenme

  Proje tabanlı öğrenme, öğrenci açısından tasarı geliştirmeye, hayal etmeye, planlamaya, kurgulamaya dayalı bir öğrenme yaklaşımı; öğretmen açısından ise öğrenciyi merkeze alan ve gerçek yaşam ortamlarını sınıfa taşıyarak öğrencileri projeler çerçevesinde çalıştırırken, onların disiplinler arası ilişki kurmalarını sağlayan bir öğretim yöntemidir. Proje tabanlı öğrenme disiplinler arası çalışmalar için uygun bir ortam hazırlamaktadır. Disiplinler arası projeler farklı yetenek ve bilgileri gerekli kılarak öğrencileri iletişim ve işbirliği içinde çalışmaya teşvik eder (Kalaycı, 2008). Proje tabanlı öğrenme, öğrencilerin kendi ürünlerini ortaya koymaları için, problem çözme becerilerini ve diğer anlamlı öğrenmelerini içeren, öğrencilerin bilgilerini sistematik bir şekilde yapılandırmaları için bireysel veya işbirlikli çalışmalarına olanak sağlayan bir öğrenme modelidir. Öğrenciler proje çalışmaları sayesinde, ürünler ortaya koyarak veya tartışma ortamları düzenleyerek başkalarına fikirlerini anlatma, sonuçları düzenleme, tahminde bulunma, soruları inceleme ve cevaplandırmaya teşvik edilirler. Projeler, öğrencilere bilimsel araştırma becerisi kazandırır ve yaşayarak öğrenme imkânı sağlar. Farklı öğrenme stillerine, zekâlarına ve yeteneklerine sahip öğrencilere yönelik alternatif yaklaşımların kullanılmasına da fırsat vermektedir (Saraçoğlu, Akamca ve Yeşildere, 2006).  

  Kaynak: http://www.bilmat.ktu.edu.tr/bilmat/index.php/deneme1/article/view/10/14

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Engelli Çocuklar İçin Erken Eğitim ve Kaynaştırma Neden Önemlidir? Engelli Çocuklar İçin Erken Eğitim ve Kaynaştırma Neden Önemlidir?
 • Prof. Dr. Aytaç Açıkalın - TEDxYouth@ATA Prof. Dr. Aytaç Açıkalın - TEDxYouth@ATA
 • Öğrencilerin Üst Bilişsel Gelişimlerinin Desteklenmesi: Argümantasyon Tabanlı Fen Eğitimi Uygulamaları Öğrencilerin Üst Bilişsel Gelişimlerinin Desteklenmesi: Argümantasyon Tabanlı Fen Eğitimi Uygulamaları
 • Profesyonel Olmak Profesyonel Olmak
 • Yapılandırmacı Öğretim Bakış Açısıyla Sosyal Bilgiler Yapılandırmacı Öğretim Bakış Açısıyla Sosyal Bilgiler
 • Ders Dışı Etkinliklerin Üstün Yetenekli Öğrencilerin Müzik Eğitimlerine Katkısı Ders Dışı Etkinliklerin Üstün Yetenekli Öğrencilerin Müzik Eğitimlerine Katkısı
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu video için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.