Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © VitaminOgretmen.com

  Doç. Dr. Nurdan Kalaycı-Yaratıcılık

  20.03.20129.313 -

  Doç. Dr. Nurdan Kalaycı'nın 30 Ocak 2012 tarihinde Kızılcahamam'da ÖMGEP 2012 programında gerçekleştirdiği "Yaratıcılık" konulu sunumun video kaydıdır.

  Yaratıcılık

  Yaratıcılık, eleştirel bakmak, yeni önermelerde bulunmaktır. Daha önce aralarında ilişki kurulmamış nesneler yada düşünceler arasında ilişki kurulmasıdır. Alışılmışın, bilinenin dışında, farklı, yeni, özgün olmak, problemi görmek, farklı çözüm yollarından giderek yeni sonuçlar çıkartmaktır. Yaratıcılık dünyayı, kendimizi değiştirme eylemliliğidir.

  E.P.Torrance göre yaratıcılık “boşlukları, rahatsız ediciliği ya da eksik ögeleri sezip, bunlar hakkında düşünü ya da varsayımlar kurmak, bunları sınamak, sonuçları karşılaştırma ve olasılıkla bu varsayımları değiştirip yeniden sınamaktır.” Buluşun, yeniliğin söz konusu olduğu yaratıcılıkta, zihnin tüm yetileri, düşünme süreçleri, imgelem, duygular etkileşim halindedir. Demek ki yaratıcılık tüm zihinsel yetileri geliştirmede rol oynar. Yaratıcılık zekanın tamamlayıcısıdır, en üst basamağıdır. Zeka, bilgi toplama, öğrenme ve bunları çeşitli durumlara uyabilme ve kullanabilme yetilerinin toplamı olarak tanımlanır. Bu yetiler toplamının içeriğini, bilgiler arasında yeni ilişki ve bağlantılar kurarak genişletir. Conrad, “kavram, duygu ve imgelemi içine alan bir yaratı arama, araştırma ve bulma sürecinin, algıdan doğmuş duyum ve duygularla çağrışmış, etkili bir mecazın doğuşu sürecine başlangıç teşkil etmesi” diye tanımlar yaratıcılığı.

  Kaynak: http://www.universite-toplum.org/text.php3?id=47

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Adım Adım Anladım Adım Adım Anladım
 • Asit Dersem Kızar Baz Dersem Morar Asit Dersem Kızar Baz Dersem Morar
 • Proje Tabanlı Öğrenime Giriş Proje Tabanlı Öğrenime Giriş
 • Howard GARDNER - Soru-Cevap Howard GARDNER - Soru-Cevap
 • Akademik Yayıncılık Kalitesi, Açık Erişim, Tekrarlanabilir Araştırma Akademik Yayıncılık Kalitesi, Açık Erişim, Tekrarlanabilir Araştırma
 • Tarihsel Empati Tarihsel Empati
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu video için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.