Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © SEBİT

  Howard GARDNER - Çoklu Zeka

  24.12.200940.201 -

  Howard Gardner'ın 23 Mayıs 2009 tarihinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Çoklu Zeka üzerine gerçekleştirdiği konuşmanın 1. bölümü.

  Bu video kaydını Türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.

  Çoklu Zeka

  Geleneksel anlamda zekâ, sözel/dilsel ve mantıksal/matematiksel yetenekleri sınırlı bir ranj dahilinde ölçen zekâ bölümü (IQ) olarak tanımlanmaktadır (Christison, Kennedy, 1999). Çoklu zekâ teorisinde ise (Gardner, multiple intelligences theory), bir insanın yetenek repertuarının bir takım sözel ve sayısal becerilerin çok ötesinde olduğunu vurgulamaktadır (Saban, 2002:6). Çoklu zekâ kuramına göre; her insan sözel-dilsel, mantıksal-matematiksel, görsel-uzamsal, müziksel-ritmik,  bedensel-kinestetik, sosyal-kişilerarası, içsel-özedönük ve doğacı zekâ olmak üzere sekiz zekâ alanına sahiptir (Akt.Oral, Öner, 2005:968).Daha sonra bu sekiz zekâ alanına “varoluş zekâsı” olarak adlandırılan bir alan daha eklenmiş ve zekâ alanları dokuza çıkmıştır (Şahin ve diğerleri 2005:995).

  Gardner, çoklu zekânın bir eğitim hedefi olmadığını, zekâ alanlarının hedeflere ulaşmada güçlü bir araç olduğunu belirtmektedir.

  Kaynak:

  http://home.uludag.edu.tr/users/ucmaz/PDF/egitim/htmpdf/2007-20(2)/M6.pdf

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Okul Yöneticilerinin Liderlik Rolleri Okul Yöneticilerinin Liderlik Rolleri
 • Etkili İletişim I Etkili İletişim I
 • Adım Adım Anladım Adım Adım Anladım
 • Sınıf İçerisinde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Stratejileri Sınıf İçerisinde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Stratejileri
 • Yaşama Sanatı Yaşama Sanatı
 • Empati Değişimi Başlatır - Ece Bakanay Empati Değişimi Başlatır - Ece Bakanay
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş