Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © TED.com

  Richard St. John: ''Başarı devamlı bir serüvendir.''

  23.12.20097.974 -

  Neden birçok insan başarıya ulaşıyor ve sonra kaybediyor? Bunun nedeni başarının tek yönlü bir yol olduğunu düşünmemiz olabilir mi?

  Başarı Güdüsü

  Başarı güdüsü, bireylerin mükemmel sonuçlara ulaşmak için çabalamalarına neden olan saik olarak tanımlanmıştır (McClelland, 1985). Temelde bireysel farklılık olarak, bireyin sahip olduğu karakteristik bir nitelik olarak ele alınmıştır. Bu güdüye sahip bireylerin bireysel ve profesyonel hedeflere yönelik olarak istekli ve gayretli çalışma ile zorluklara meydan okuma eğilimlerinin yüksek olduğu belirtilebilir. Bu nedenle başarı güdüsünde mükemmellik, kazanma ve içsel başarı duygusu ön plana çıkar (Atkinson, 1964; McClelland, 1961; Epstein ve Harackiewicz, 1992). Başarı ihtiyacı bireyleri başarıyla özdeşleştirerek, onların gerçek iş başarılarının artmasına neden olan önemli bir faktördür (Can, 1985). Araştırmalar yüksek başarı güdüsüne sahip bireylerin bireysel gelişime önem verdiklerini, orta derecede risklere girmeyi istediklerini, sonuçları kolay alınabilecek işlere daha yatkın olduklarını, çoğunlukla kendilerini işlerine adadıklarını, gönüllü olarak sorumluluk üstlendiklerini ve zorluklar karşısında yılmadıklarını, işlerin gidiş yönü hakkında geri bildirim istediklerini göstermiştir (McClelland, 1961).

  Kaynak: http://journal.dogus.edu.tr/index.php/duj/article/view/89/104


  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Bir Beynin İnşası - Anne, Baba ve Eğitimciler için Beyin Gelişim Kılavuzu Bir Beynin İnşası - Anne, Baba ve Eğitimciler için Beyin Gelişim Kılavuzu
 • Duygusal Zeka Duygusal Zeka
 • Howard GARDNER - Çoklu Zeka Howard GARDNER - Çoklu Zeka
 • Hayat Ağacı Projesi ve Gençlerde Bağımlılık Hayat Ağacı Projesi ve Gençlerde Bağımlılık
 • Sınıf Yönetimi ve Disiplin Modelleri Sınıf Yönetimi ve Disiplin Modelleri
 • Değişim Arzusu ve Değişime Direnç Değişim Arzusu ve Değişime Direnç
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş