Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © SEBİT

  Sınıf Yönetimi - Prof. Dr. Ziya Selçuk

  19.11.200974.513 -

  06 Temmuz - 22 Ağustos 2009 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sebit işbirliği ile gerçekleştirilen Öğretmen Mesleki Gelişim Eğitimi Projesi kapsamında Prof. Dr. Ziya Selçuk tarafından gerçekleştirilen sunum.

  Sınıf Yönetimi

  Sınıf yönetimi, eğitim yönetimi sıra dizininin ilk ve temel basamağıdır. Sınıf, öğrencilerle yüz yüze olunan bir yerdir. Eğitimin hedefi olan öğrenci davranışının oluşması burada başlar. Eğitim için gerekli birincil kaynaklar olan öğrenci, öğretmen, program, kaynaklar, sınıfın içindedir. Eğitim yönetiminin kalitesi, büyük ölçüde, sınıf yönetiminin kalitesine bağlıdır. Etkili bir eğitimin değişkenleri arasında en çok yer kaplayanlar, sınıf yönetimine ilişkin özelliklerdir: Sınıf iklimi, etkileşim düzeni, iyi ilişkiler, öğrenci katılımı,örgütleme, davranış düzeni (Brophy, 1988: 2, Harris, 1991: 817; Chiang, 1991: 2001).

  Sınıf yönetimi, sınıf yaşamının bir orkestra gibi yönetilmesidir (Lemlech, 1988: 3): içinde öğrenmenin gerçekleştiği bir çevrenin oluşturulabilmesi için gerekli olanak ve süreçlerin, öğrenme düzeninin, ortamının, kurallarının sağlanması, sürdürülmesidir (Brophy, 1988: 2; Montero-Sieburth, 1989: 4; Doyle, 1986: 394); öğretmen ve öğrencilerin çalışma engellerinin en aza indirilmesi, öğretim zamanının uygun kullanılması, etkinliklere öğrencilerin katılımının sağlanmasıdır (Kearney and Others, 1985: 19); sınıftaki kaynakların,  insanların, zamanın yönetimidir (Haigh, 1990: 13).

  Kaynak: http://mimoza.marmara.edu.tr/~etemlevent/dersnotlari/SY_0_Sinif_Yonetimi

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Öğretim Sanat ve Tecrübedir Öğretim Sanat ve Tecrübedir
 • Ergenlik Dönemindeki Çocuklarla Başetme Yöntemleri II Ergenlik Dönemindeki Çocuklarla Başetme Yöntemleri II
 • Hayatı Her Yaşta Daha Anlamlı Kılmak İçin İletişim - II Hayatı Her Yaşta Daha Anlamlı Kılmak İçin İletişim - II
 • Sosyal ve Duygusal Öğrenme Etkinlikleri Sosyal ve Duygusal Öğrenme Etkinlikleri
 • Empatinin Toplumsal İlişkiler için Önemi Empatinin Toplumsal İlişkiler için Önemi
 • Çocuklar Kendi Kendilerine Nasıl Öğrenirler? Çocuklar Kendi Kendilerine Nasıl Öğrenirler?
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş