Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © SEBİT

  STEM Eğitiminde Argümantasyon

  28.09.20173.950 -

  Mühendislik tasarım süreci çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Problemi belirleme,  alternatif çözümlerin geliştirilmesi, en iyi çözümün belirlenmesi,  test edilmesi, prototipin yapılması ve tasarlama süreçlerinde farklı bakış açıların ortaya konması önemlidir. Başka bir deyişle, bu süreçlerde çok yönlü düşünebilmek,  probleme ve çözüm yollarına eleştirel bir bakış açısıyla bakabilmek büyük önem arz etmektir. Mühendislik tasarım süreçlerinin argümantasyon yöntemi ile destekli yürütülmesi problem çözme becerisini geliştireceği,  neden-sonuç ilişkisi kurmayı kolaylaştıracağı, çok yönlü bakış açıları kazandıracağı,  eleştirel bakış açısını,  karar verme becerisini ve iletişimi becerisini geliştireceği için etkili olacağı düşünülmektedir. 

   

  STEM eğitimin öğretilmesinde “Probleme Dayalı Öğrenme”, “Proje Tabanlı Öğrenme”, “Araştırma Sorgulamaya Dayalı Öğrenme”,  “Argümantasyon Destekli Araştırma Sorgulamaya Dayalı Öğrenme” ve “5E Öğrenme Modeli” de kullanılabilir. 

   

  09-10 Eylül 2017 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesinde düzenlenen STEM & Makers FEST/Expo Türkiye 2017 etkinliğinde gerçekleştirilen bu atölye kapsamında öğretmenlerin ve geleceğin öğretmeni olan öğretmen adaylarının gaz yasaları ve gerçek gazlar konuları ile ilgili bir araştırma sürecinde argümantasyon yöntemi kullanılarak hazırlanmış bir öğretim sürecini yaşamalarını sağlamak ve böylece onların bilimde, teknolojide ve günlük hayatımızda argümantasyonun yerini ve önemini kavramalarını, argümanı bileşenleri ile birlikte tanımlamalarını ve örnekler vermelerini, bir öğretim yöntemi olarak STEM eğitiminde argümantasyonu uygularken dikkat edilecek temel ilkeleri açıklamalarını sağlamak ve argümantasyon yöntemini STEM eğitiminde kullanmak üzere öğrenme-öğretme süreçleri tasarlama becerilerini kazandırmak amaçlanmıştır.   

   

  Atölye Lideri:  Doktor Adayı. Tuğba ECEVİT

  Hacettepe Üniversitesi

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Etkili ve Eğlenceli Fen ve Teknoloji Dersi Anlatımı Etkili ve Eğlenceli Fen ve Teknoloji Dersi Anlatımı
 • PISA Öğretmen Eğitimi - Fen Bilimleri Okuryazarlığı PISA Öğretmen Eğitimi - Fen Bilimleri Okuryazarlığı
 • Harmanlanmış Öğrenme, Lise Matematik Derslerini Hareketlendiriyor! Harmanlanmış Öğrenme, Lise Matematik Derslerini Hareketlendiriyor!
 • Uzay Yolculuğu-Nasa ve Oxford Uzay Yolculuğu-Nasa ve Oxford
 • Kimyasal Bağlar Kimyasal Bağlar
 • Fen ve Teknoloji Dersinde 5E Öğrenme Modeli Fen ve Teknoloji Dersinde 5E Öğrenme Modeli
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu video için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.