Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © SEBİT

  STEM Eğitiminde Argümantasyon

  28.09.20171.963 -

  Mühendislik tasarım süreci çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Problemi belirleme,  alternatif çözümlerin geliştirilmesi, en iyi çözümün belirlenmesi,  test edilmesi, prototipin yapılması ve tasarlama süreçlerinde farklı bakış açıların ortaya konması önemlidir. Başka bir deyişle, bu süreçlerde çok yönlü düşünebilmek,  probleme ve çözüm yollarına eleştirel bir bakış açısıyla bakabilmek büyük önem arz etmektir. Mühendislik tasarım süreçlerinin argümantasyon yöntemi ile destekli yürütülmesi problem çözme becerisini geliştireceği,  neden-sonuç ilişkisi kurmayı kolaylaştıracağı, çok yönlü bakış açıları kazandıracağı,  eleştirel bakış açısını,  karar verme becerisini ve iletişimi becerisini geliştireceği için etkili olacağı düşünülmektedir. 

   

  STEM eğitimin öğretilmesinde “Probleme Dayalı Öğrenme”, “Proje Tabanlı Öğrenme”, “Araştırma Sorgulamaya Dayalı Öğrenme”,  “Argümantasyon Destekli Araştırma Sorgulamaya Dayalı Öğrenme” ve “5E Öğrenme Modeli” de kullanılabilir. 

   

  09-10 Eylül 2017 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesinde düzenlenen STEM & Makers FEST/Expo Türkiye 2017 etkinliğinde gerçekleştirilen bu atölye kapsamında öğretmenlerin ve geleceğin öğretmeni olan öğretmen adaylarının gaz yasaları ve gerçek gazlar konuları ile ilgili bir araştırma sürecinde argümantasyon yöntemi kullanılarak hazırlanmış bir öğretim sürecini yaşamalarını sağlamak ve böylece onların bilimde, teknolojide ve günlük hayatımızda argümantasyonun yerini ve önemini kavramalarını, argümanı bileşenleri ile birlikte tanımlamalarını ve örnekler vermelerini, bir öğretim yöntemi olarak STEM eğitiminde argümantasyonu uygularken dikkat edilecek temel ilkeleri açıklamalarını sağlamak ve argümantasyon yöntemini STEM eğitiminde kullanmak üzere öğrenme-öğretme süreçleri tasarlama becerilerini kazandırmak amaçlanmıştır.   

   

  Atölye Lideri:  Doktor Adayı. Tuğba ECEVİT

  Hacettepe Üniversitesi

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Fen ve Teknolojide Alternatif Ölçme ve Değerlendirme Yaklaşımları Fen ve Teknolojide Alternatif Ölçme ve Değerlendirme Yaklaşımları
 • Bilsem Öğrencileri İçin Robotik Çağın Eşiğinde, Asimov’dan ASİMO’ya Robotiğe Bir Bakış Bilsem Öğrencileri İçin Robotik Çağın Eşiğinde, Asimov’dan ASİMO’ya Robotiğe Bir Bakış
 • DNA'daki Yeni Bilgi Katmanı: Epigenetik Kod DNA'daki Yeni Bilgi Katmanı: Epigenetik Kod
 • Bilgi Çağında Bilim, Yapay Zekâ ve Karadeliklerin Gizemi Bilgi Çağında Bilim, Yapay Zekâ ve Karadeliklerin Gizemi
 • CERN'de Neler Oluyor? LHC'de Ne Bekliyoruz, Bilime Ne Katkısı Var? CERN'de Neler Oluyor? LHC'de Ne Bekliyoruz, Bilime Ne Katkısı Var?
 • Kendi Harikalar Diyarınızı Yaratın! Kendi Harikalar Diyarınızı Yaratın!
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu video için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.