Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  © SEBİT

  Sınıf Yönetiminde Öğrenci Motivasyonu - Ziya Baran

  25.08.201030.254 -

  Zihinsel Gelişim Uzmanı, Yazar Ziya Baran tarafından verilen Sınıf Yönetiminde Öğrenci Motivasyonu konulu canlı eğitimde, öğretmenlerin sınıf yönetiminde en çok ihtiyaç duydukları unsur olan öğrenci motivasyonuna farklı ve çok boyutlu bir yaklaşım sergilendi.

  Eğitimde Motivasyon

  Motivasyon, okuldaki ögrenci davranışlarının yönünü, şiddetini, kararlıııgınıve egitim ortamlarında istenilen amaca ulaşmada hızı belirleyen en önemli güçkaynaklarından biridir. Okulda ve sınıfta gözlenen ögrenme güçlüklerinin ve disiplinolaylarının önemli bir kısmının kaynagı güdülenme ile ilgilidir.Araştırmalar, güdülenme ve başarı arasında kuvvetli bir pozitif ilişki oldugunugöstermektedir. Güdülenmedeki artış, ögretmen ve ögrencilerin okuldan daha çok haz duymalarına imkan saglar (Öncü, 2004: 169). Motive olmuş ögrencide gözlenen bazı geneldavranışlar şunlardır:

  - Okula karşı pozitifdüşünceye sahip olma ve okulu tatmin edici bulma.

  - Güç görevlerde ısrarcı olma ve az sayıda yönetim problemlerine neden olma.

  - Bilgiyi derinlemesine işleme.Aynı zamanda, motive olmuş ögrenci, ögretmeni için önemli bir iş doyum kaynağı oldugu gibi sınıfişleyişine olumlu katkıda bulunur (YOksel, 2004: 106).

  Kaynak: http://e-dergi.atauni.edu.tr/index.php/kkefd/article/viewFile/4106/3930

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Squaring the Digital Circle: how to locate new technologies within standart pedagogy Squaring the Digital Circle: how to locate new technologies within standart pedagogy
 • Yabancı Dil Sınıflarında Sınıf Yönetimi Yabancı Dil Sınıflarında Sınıf Yönetimi
 • Sınav Kaygısını Yenmek Sınav Kaygısını Yenmek
 • Olumlu Okul İkliminde Yöneticinin Rolü Olumlu Okul İkliminde Yöneticinin Rolü
 • Veli Katılımı İçin Ev Ziyaretleri (Empati-Duygu Okuryazarlığı) Veli Katılımı İçin Ev Ziyaretleri (Empati-Duygu Okuryazarlığı)
 • İlköğretim Okullarında Yaşanan Mobbinge Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Bir Bakış İlköğretim Okullarında Yaşanan Mobbinge Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Bir Bakış
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş