Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  "Originally published (05/03/10) © Edutopia.org; The George Lucas Educational Foundation."

  Süreç Değerlendirmesi (Formative Assessment)

  21.07.201015.898 -

  Forest Lake İlkokulu'ndaki her öğrenci için eğitimcilerin, düzenli olarak süreç değerlendirme araçlarını ve öğrencinin öğrenme stiline uygun olan teknolojiyi kullanmalarına yönelik video.

  Süreç Değerlendirme (Formative Assessment)

  Bu değerlendirme yaklaşımı iyileştirme, öğrenme-öğretme sürecini izleme, biçimlendirme ve geliştirme amacıyla öğretim sürecinde yapılır. Sürece dönüktür, öğretim etkinlikleri ile kaynaşık ve öğretim etkinliklerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

  Burada temel amaç öğrenme öğretme sürecini gözden geçirmektir. Öğrenme-öğretme sürecinde aksayan, eksik öğrenilen, öğrenilmekte güçlük çekilen ve iyileştirmeye gereksinim duyulan durumlar hakkında geribildirim alınmaya çalışılır. Bu değerlendirmede elde edilen geribildirimler hem öğrenci hem de öğretmen için geliştiricidir. Dolayısıyla süreç değerlendirme yansıtıcı öğrenme ve öğretmenin önemli unsurlarından biridir. Bu değerlendirme, öğretmen ve öğrencilerin öz değerlendirme yapabilmeleri için veri sağlar. Öğrencilerin kendi öğrenmeleri ile ilgili metabilişsel (üstbilişsel) farkındalık ve öğrenme için iç motivasyon geliştirebilmeleri içinde önemlidir. Yine, öğretmenlerin öğretimi daha etkin hale getirebilmeleri ve öğrenme sürecini öğrencilerin gereksinimlerine göre biçimlendirebilmelerinin yolu da süreç değerlendirmeden geçmektedir.

  Süreç değerlendirmenin ölçütü genellikle, öğrenme birimlerinin öğrenciden beklenen performansı gösteren öğretim kazanımları ve öğrenme birimlerinin kapsamıdır. Bu kapsama ve kazanımlara göre öğrenilmekte güçlük çekilen, eksikler ve aksaklıkların belirlenmesine çalışılır.

  Öğretim sırasında öğretim devam ederken yapılan biçimlendirici değerlendirmeler temelde iki şekilde yapılabilir. Biri formal değerlendirme diğeri informal değerlendirmedir.

  Formal değerlendirmede;

  * Quizler
  * Ara sınavlar
  * Konu ve Ünite tarama testleri
  * Anketler
  * Öğrenci sunumları
  * Ödevler
  * Yazılı çalışmalar
  * Ödevler şeklinde yapılandırılmış bir biçimde yapılır.

  İnformal değerlendirmede ise öğretim sürecine dönüt sağlayabilecek durumlar şunlardır:

  * Sınıf tartışmaları
  * Sınıftaki soru cevap etkinlikleri
  * Öğretmen-öğrenci diyalogları
  * Gözlemler
  * Öğrenci görüşleri
  * Kendini değerlendirme
  * Akran değerlendirmeleri

  Kaynak: http://www.fikretkonca.net/ad2/detay7.asp?id=271

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Eğitimde Kimlik İnşası Sorunu: Kuramdan Modaya Eğitimde Kimlik İnşası Sorunu: Kuramdan Modaya
 • TIMSS 2011 Öğretmen Bilgilendirme Toplantısı - Açılış Konuşmaları TIMSS 2011 Öğretmen Bilgilendirme Toplantısı - Açılış Konuşmaları
 • Ortaöğretimde Başarının Uluslararası Program ve Sınavlarla Değerlendirilmesi ve Yurtdışı Üniversite Kabulleri - PANEL Ortaöğretimde Başarının Uluslararası Program ve Sınavlarla Değerlendirilmesi ve Yurtdışı Üniversite Kabulleri - PANEL
 • Öğrenci Başarısı ve Ölçülmesi Öğrenci Başarısı ve Ölçülmesi
 • XVII. Geleneksel Eğitim Sempozyumu Açılış Konuşmaları - F. Nurullah DAL XVII. Geleneksel Eğitim Sempozyumu Açılış Konuşmaları - F. Nurullah DAL
 • Dünya Genelinde Ölçme - Değerlendirme ve Yenilenen KDU Dünya Genelinde Ölçme - Değerlendirme ve Yenilenen KDU
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu video için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.