Öğretim Takvimi
 • Yükleniyor...
  "Originally published (05/03/10) © Edutopia.org; The George Lucas Educational Foundation."

  Teknoloji Destekli Farklılaştırılmış Öğretim

  19.07.20109.819 -

  Forest Lake İlkokulu'nda öğretmenlerin, öğrenim yaşantılarını her öğrenci için bireyselleştiren yeni teknolojileri kullanmaya başlamasıyla artan öğrenci başarısını anlatan video.

  Farklılaştırılmış Öğretim (Differentiated Instruction)

  Öğrenciler, okula farklı sosyal, duygusal, bilişsel, fiziksel ve kültürel özellikleriyle birlikte gelirler. Geçmişleri ve öğrenme deneyimleri ile birbirlerinden farklı özellik gösterirler. İlgi, ihtiyaç ve beklentilerinin yanında farklı öğrenme stillerine sahiptirler.

  Farklılaştırılmış öğretim, öğrencilerin öğrenme ihtiyaçlarına cevap verebilen, duygu, düşünce, istek ve ihtiyaçlarını belirlemede ve yaşadıkları sorunları çözmede seçenekler sunabilen demokratik bir iklimin oluşmasını sağlar. Öğrenciler, öğrenim programının içeriğini keşfetmek için çeşitli yolları kullanır.

  Kısaca, farklılaştırılmış öğretim; planlanan aktivite ve süreçler, kullanılan kaynak ve materyaller ile öğrencilerin anlamlı öğrenmelerine, kendi bilgi ve fikirlerine ulaşmalarına olanak yaratan; öğrendiklerini göstermek ve sergilemek için seçimler yapmalarına fırsat sağlayan süreçlerin düzenlenmesi olarak özetlenebilir.

  Farklılaştırılmış Öğretimin İlkeleri

  * Farklılaştırılmış öğrenmede planlama, uygulama ve ölçme ve değerlendirme aşamaları öğrenenlerin benzerlik ve farklılıkları dikkate alınarak yapılandırılır.

  * Öğretmenler bilgi aktarıcıdan çok, zaman, yer ve aktivitelerin koordine edilmesinde öğrencilere rehberlik ve liderlik eder.

  * Ölçme ve Değerlendirme; ön ölçüm, süreç ve sonuç ölçümü olarak öğretim sürecine rehberlik ederek öğrenme ile ilgili geribildirimleri içeren, öğrenenlere görevler sunmak üzere planlanır.

  * Öğrenme görevleri, değerlendirme ile elde edilen bilgiler üzerine planlanır ve düzenlenir.

  * Tüm öğrenciler sınıf içerisinde kendilerine anlamlı gelen bir öğrenme aktivitesi ile kavram ve bilgileri keşfederler. Tutum, beceri ve davranışları geliştirirler. Bu aktiviteler öğrencileri için cesaret verici ve ilgiyi artırıcı niteliktedir.

  * Öğrenenler arasında rekabeti değil işbirliğini geliştirmeyi hedefler.

  *
  Öğrenciler çeşitli esnek grup oluşumları içinde çalışabilecekleri gibi bağımsız olarak da çalışabilirler.

  * Zaman, öğrencilerin ihtiyaçları göz önüne alınarak ilerlemeye yönelik olarak esnek kullanılır.

  * Öğrencilerin çalışmak istedikleri konular, çalışma şekilleri, öğrendiklerini gösterme konularında birçok seçenekleri ve seçme hakları bulunur.

  * Öğretmen, öğrenci ihtiyaçlarına göre farklı öğretim araçlarını, materyalleri ve kaynakları kullanır.

  * Öğrenciler birçok yolla değerlendirilir. Her öğrencinin gelişimi kendi içerisindeki gelişimi dikkate alınarak başlangıç noktasına dayalı olarak ölçülür ve değerlendirilir.

  Kaynak:http://www.irmak.k12.tr/innerpage.aspx?Page_id=205&Language_id=1&MenuItem_id=341

  Daha Fazla...

İlgili Videolar
 • Eğitim Teknolojilerinde Forrest GUMP Gibi Koşmak (Hakan Umutlu) Eğitim Teknolojilerinde Forrest GUMP Gibi Koşmak (Hakan Umutlu)
 • Tübitak Bilim Genç, Robot Bilim Projesi Tübitak Bilim Genç, Robot Bilim Projesi
 • Sınıfta Kullanılan Dijital Araçlar Sınıfta Kullanılan Dijital Araçlar
 • Web 2.0 Araçlarıyla Tersyüz Edilmiş Matematik, Eğlenceli İstatistik Web 2.0 Araçlarıyla Tersyüz Edilmiş Matematik, Eğlenceli İstatistik
 • Uzayda Yaşam Uzayda Yaşam
 • Teknoloji ile Fen Öğretimi Teknoloji ile Fen Öğretimi
Video İle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu video için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.