Vitamin Öğretmen Portalı

Portalı aktif kullanabilmek için giriş yapmalısınız.

Öğretmenler Forum

Veli Toplantısı Gündem Maddeleri

 • Veli Tolantılarında unutulmaması gereken gündem maddelerini ve  önerilerimizi yapalım.Her Veli toplantısında adımızı Tahtaya mutlaka yazalım.(Yeni katılanlar olabilir, unutanlara yardımcı olur.)Eğer sınıfın ilk Veli toplantısı ise mutlaka kendimizi kısaca tanıtalım.
  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • Eğer velileriniz de biribilrieni yeni tanıyorlarsa onlarında kendilerini tanıtmaları için fırsat yaratılabilir. Belki beş-on dakikalık kısa bir etkinlik ile tek tek uzun zaman alacak tanışma kolayca tamamlanabilir.
  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • teşekkürler hocam..
  gönderildi
  YAŞAR DOĞU İLKÖĞRETİM OKULU
  KONYA
 • Cengiz Hocam sizlerinde katkılarını bekliyoruz, deneyimleriniz paylaşımlarımızla çoğalacak...
  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • ve unutulmaması gereken noktalardan biride öğrencilerin hep kötü yanlarından değilde, nasıl daha iyi olabileceklerinden bahsedelim. Çünkü velilerin çocukları hakkında kötü şeyler duymaları hoşlarına gitmeyecek ve bir sonraki veli toplantısına gelmede tereddüt yaşayacaktır.
  gönderildi
  KOZLU TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
  ZONGULDAK
 • Toplantıda genellikle sorunlar arka arkaya sıralanır. Ancak çözüm önerisi pek söylenmez. Sorunları dile getirenlerin o sorun için önerileri de alınmalı, bu öneriler de demokratik olarak tartışılıp değerlendirilmelidir. 
  gönderildi
  DR.REFİK SAYDAM ORTA OKULU
  İSTANBUL
 • Bir öğrencimizin velisini okula bir türlü getiremiyoruz. 6. sınıf öğrencisi, Bedeneğitimi öğretmeni atletizm takımına alacak, veli imzası gerekli. Aile çocukla ilgilenmiyor hiç. Ne kadar haber göndersek öğrencimile veli okula gelmiyor. Öğrencimizde aslında gerçekten hareketli bir öğrenci. En sonunda telefonla araya araya veliyi okula gelmeye ikna ettik. Beden eğitimi öğretmeni ile birlikte karşıladık, müdür yardımcımızın odasında çayımızı, içtik. Ama velimiz de bir tedirginlik var. Sonunda dayanamadı "Hocam söyleyin bakalım bizim oğlan ne yaramazlık yaptı?" Anlattık tekrar durumu, öğrencimi haraketli ama Bedeneğitimi öğretmenimiz atletizm takımına alacak, şu saatlerde antremanları var, izniniz lazım. Velimiz, "Hocam dedi bizim oğlan için ne zaman toplantıya gelsem hep şikayet hep şikayet onun için bende neolursa olsun gelmeyeceğim demiştim. Kusura bakmayın ondan gelmedim" dedi. Yalçın hocanın söyledikleri bu anımı hatırlattı...
  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • Veli eğitimini kapsayan slaytlar faydalı olur diye düşünüyorum.
  gönderildi
  Cumhuriyet İLKOKULU
  MANİSA
 • Öncelikle herkese çok selam.... Veli toplantılarında sürekli öğretmenler, öğrenciyi velilere şikayet etmekle geçiriyor...Öğrencileri okula kazandırmak için öğretmen ve kurum olarak kendi sorumluluklarını malesef hiç hatırlamıyorlar...Burada veliler,üzerine düşen görevleri yerine getiriyor;öğrencinin her türlü ihtiyacını giderip okuluna gönderiyor.Ama öğretmen arkadaşlar acaba bütün rehberlik görevlerini tam olarak yerine getirebiliyorlar mı?! Asıl sorun burada başlıyor...
  gönderildi
  MEHMET ÇİNİ İLKÖĞRETİM OKULU
  KÜTAHYA
 • 2. Dönem Yeni bir başlangıç ve yine veli toplantıları. Velilerden özellikle kitap okuma konusunda öğrencilere rol model olmaları ve bu konuda velilere önerebileceğimiz kitaplar neler olabilir?
  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • Tüm velileri okula çekmek ve aktif katılımlarını sağlamak istiyoruz. Ancak ekonomik zorluklar velileri çekimser hale getiriyor. Bu durum hem bizleri hemde yavrularımızı üzüyor.
  gönderildi
  ALPASLAN İLKÖĞRETİM OKULU
  MANİSA
 • Veli katılımı için Eğitimde iyi örnekler konferansında bir sunu yaptım. Buradan yararlanabilirsiniz. Veliye zaman ayırdığınız takdirde verimli katılımlar olmaktadır. Veli toplantılarında Genel bilgilerin yanında velilerin ilgi ve beklentilerine göre gündem oluşturulmalıdır. Her bölge ya da sınıfın öncelikleri farklıdır. Bu nedenle kendi beklentilerimizin yanında veli ve öğrenci beklentilerine yönelik konulara yer verilirse katılım ve destek artmaktadır. Gündem de ayrıca 1-İdari işler(bilgi güncellemesi-e okul işlemleri) 2-Disiplin ve davranışları içeren genel kurallar da bilgilendirmeler 3-Akademik ve sosyal başarılar ile okulun öğrenciye sunduğu imkanları 4-Rehberlik çalışmaları (planlı çalışma,ve destek çalışmaları) 5-Değerlendirmeler ve kazanımlar sınavlar proje performans ve beklentiler 6-Toplam kalite yönetimi çalışmaları 7-Aile birliği hizmetleri ve veli buluşmaları 8- Okul,öğrenci,öğretmen İlişkileri 9-Okulda ve evde yaşanan sorunların paylaşımı mümkün olduğu kadar özel ve rehberlik servisi ile birlikte değerlendirmeler 10-Okul hakkında genel bilgilerin verilmesi 11-Öğrenciler ile yapılan çalışmaların paylaşılması 12-Dilek ve temenniler mutlaka veli toplatısı gündem maddelerinde olmalıdır.

  gönderildi
  Celal yardımcı Lisesi
  ANKARA
 • Sayın Ahmet Hamdi Demir, sununuzun kayıtlı olduğu bir link var mı? yada buraya yükledinizmi?

  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • Değerli arakadaşlar Veli toplantılarında en büyük sıkıntılardan biri de gelmeyen veliler. Bu velileri toplantıya çekebilmek için neler yapabiliriz? Veli toplantısı yapaken bir öğretmen arakadaş her veliden 2 elma ile gelmesini istemişti. Veliler sırf elma ile ne yapılacak diye gelmişler ve .... gerisini hatırlayan var mı?

  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • Veli toplantılarında okul aidatı gibi maddi konular dile getirilmemeli. Daha sonra yapılacak diğer toplantılara veli katılımını azaltabilir.

  gönderildi
  MERKEZ YILMAZKÖY ORTAOKULU
  AYDIN
 • Veli eğitimine toplantılarda mutlaka yer verilmeli.

  gönderildi
  MERKEZ YILMAZKÖY ORTAOKULU
  AYDIN
 • Veli toplantılarından birkaç gün önce küçük bir kağıt gönderiyorum velilerime. Gündemde olmasını istediğiniz konular ve ihtiyaç duyduğunuz eğitim konuları diye. Gündemi kendileri oluşturduğunu düşünerek yaklaşık 3 yıldır tüm velilerim mutlaka katılıyor. Çoklu zekadan tutunda hiperaktivite, zaman yönetimi birçok konuda sunumlar izlettim yeterli olduğum kadarda bilgilendirdim. Birde sınıf kitaplığımızda birde veli kitaplığı bölümü var. Yaklaşık 50 kitap var ayda 1 toplantı yapıyorum kitaplarını değiştirmeye geliyorlar. Çünkü çocukları onları takip ediyor.

  gönderildi
  23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK İLKÖĞRETİM OKULU MANİSA
  MANİSA
 • Melike Hocam velilerin gündemi oluşturması ve veli kütüphanesi uygulaması çok güzel. Veliler çocukların kitap okumamasından şikayetçi olduklarında sizi kitap okurken görüyorlar mı diye soruyordum, Veli kütüphanesi ile alternatif bir çözüm de sunmuş olacağız.

  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • Öğrencileri evlerinde ziyaret etmek onlar için çok büyük bir onur. Bu nedenle veli toplantısında ziyaretlerde bulunacağınızı belirtebilirsiniz. Ayrıca telefon numaralarını almayı unutmayın. Çünkü telefonla irtibat halinde de olmak öğrencinin başı boş olmadığını hatırlatmak için çok önemli.

  gönderildi
  İMKB İLKÖĞRETİM OKULU
  BARTIN
 • Bu gün veli toplantısı yaptım arkadaşlar, Gündem: 1. Öğrenme 2.Temizlik 3.Beslenme Sınıfın içinde çocukları yüzünden iki bayan velim sözlü kavga etti.Ben de hiç görmemezlikten geldim. Eleştirilerinizi bekliyorum
  gönderildi
  NECİP FAZIL KISAKÜREK İLKOKULU
  KAHRAMANMARAŞ
 • öğretmen arkadaşların büyük çoğunluğu veliler gelmiyor diye şikayetçi oluyor.veliler gelmediğinde gelenlere teşekkür edip, gelemeyenleri tespit ettik yeniden  yazı çıkardık'' şu gün şu tarihli gündemle toplantı yaptık, yapılan toplantıya katılmadığınız belirlenmiştir,aynı gündemlerle yeniden şu gün şu tarihte toplantıya katılmanızı rica ederim'' diye yazı gönderdik ilk toplantıya 35 te 7-8 gelmişken uyarı toplantısından sonra 35 te 25 e ulaştı.hedefimiz gündemlerimizi paylaşmaksa sonuna kadar gitmek lazım.

  gönderildi
  MUSTAFA KEMAL PAŞA
  İSTANBUL
 • Anlayanlara sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az.
  Bilinçli veliler sık sık okula gelir, tekefonla arar. Bilinçsiz olanları napsan gelmez.

  gönderildi
  MERKEZ YILMAZKÖY ORTAOKULU
  AYDIN
 • Teşekkürler.
  gönderildi
  50.Yıl Ortaokulu
  MANİSA
 • Ben Görüşülecek gündem maddelerini toplantı davetiyesiyle birlikte bir kaç gün önceden gönderiyorum. Böylelikle veli neler görüşleceğini bilerek toplantıya geliyor veya gelmek zorunda kalıyor. Toplantının amacı  ve veli katılımının artırılması açısından yararlı olabilir.
  gönderildi
  GÖKÇİMEN İLKÖĞRETİM OKULU
  KONYA
 • Veli gündem maddelirini yazı ile duyururken velinin katılıp katılamayacağı, katılamayacaksa mazaretini yazılı olarak iletmesini isteyebiliriz. Bunun toplantıya katılanları bekletmemek ve zamanında başlayıp bitirmek için gerekli oludğunu belirtebiliriz.  
  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • 1.sınıfların ilk  veli toplantısında veliler üzerinde güzel bir intiba bırakırsak velilerin sonraki toplantılara daha heyecanlı ve istekli bir şekilde katılacakları kanısındayım. o yüzden elimizden geldiğince ilk toplantıda olumsuz şeylere değinilmemesi gerektiği düşüncesindeyim.
  gönderildi
  Akçalı Naci Uyar ilkokulu
  HATAY
 • ilk veli toplantısın giyimizle  

  velilerin dlkkatlarını çekelim. fikirlermizi ve düşüncelerimizi  kesinlikle anlaşılıpi anlaşılmadıgını  bilelim

  gönderildi
  MERCİDABIK İLKÖĞRETİM OKULU
  KİLİS
 • FORUMLARDA EN ESKİ MESAJ EN BAŞA GELİYOR? VİTAMİN BUNU DÜZELTMELİ

  gönderildi
  TED ANKARA KOLEJİ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU
  ANKARA
 • Toplantıların faydalı olabilmesi için ayda bir kere biraraya gelmemiz lazım velilerle.

  gönderildi
  Aziziye Adnan Menderes Lisesi
  ERZURUM
 • - Biliyorsnız ismiyle hitap edin, bilmiyorsanız öğrnin ve mutlaka ismini kullanın.

  - Mümkünse masada veli ile karşılıklı değil veli ile aynı seviyede oturun.

  - Hazırlıklı olun, velinin istediği akademik ve sosyal gelişim beklentilerini bilerek toplantıya katılın.

  - Zamanlamaya dikkat edin. Mümkünse tüm velilere eşit süre verin.

  - Mutlaka pozitif bir cümle ile bitirin.

  - Öğrencinin problemleri ile başlamayın.

  - Asla başka öğrencilerle karşılaştırma yapmayın.

  - Veli ile tartışmayın, onları suçlamayın.

  - İdareciler ve diğer öğretmenler hakkında ASLA konuşmayın.

  gönderildi
  TED BURSA ÖZEL KOLEJİ
  BURSA
 • Veli toplantısında "Veli görüşme saati" ya da saatlerinizi duyurarak hatta diğer öğretmenlerinde veli görüşme saatlerini gerekirse yazılı olarak vererek bu saatlerde daha uzun ve ayrıntılı görüşme yapbileceğinizi hatırlatın. (Bazı okullar ineternet sitelrinde veli görüşme saatlerini yayınlıyorlar, öğretmenler kurulunda  birlikte alınacak kararla yayınlanabilir) 

  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • 2. dönem ilk veli toplantısı neler yapılabilir? Karneyi göremeyen veli kalmışmıdır?  Karne kimin karnesidir? Karneyi daha iyi hale getirebilmek için neler yapılabilir? Yukarıda yazılanları okuduğunu varsayarak yeni neler eklenebilir?

  Karne hepimizin, öğrencinin olduğu kadar "öğretmenin de velinin de okulun da". Hepimiz bir arada geliştirebiliriz. İlk akla gelen okul yönetimi de toplantılara kaıtlabilir. Biz önce bu dönem neleri farklı yapabileceğimizi belirtebiliriz.. Velilerden de neler yapabilieceklerini görüş olarak alabilir, yazılı olarak not tutabiliriz..Genel toplantıdan sonra veliler ile özel ve veli öğrenci birlikte neler yapılabşleceği kararlaştırılabilir. Sizlerin önerileri?

  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • Veli ile iletişimde makale.... Veli ile öğretmen ilişkisi nasıl olmalı? 

  ÖZgür Bolat'ın yazısı okunabilir... Konu tutum birliği, denetleyici rol, sorun reddetme, bilgi paylaşımı, aile eğitimi, sınav başarısı beklentisi ve okullar ne içindir başlıklarında kısa kısa paylaşımış.

   

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21985089.asp

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21985089.asp

  gönderildi
  İNÖNÜ ORTAOKULU
  BURSA
 • yeni öğretmenlere yardımcı olacak 6 ipucu verilmektedir. Bunlar:

  - Güne erken başlayın ve okula erken gelin.

  - Ekibinizle birlikte plan yapın.

  - Rehber öğretmeninizle düzenli aralıklarla buluşun.

  - Çalışma kağıtlarını kaldırın.

  - Öğrencilerinizle anlamlı ilişkiler kurun.

  - Düzenli olun ve elinizde güncel ders planları ve notlar olsun.

  gönderildi
  İZZET BAYSAL TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
  BOLU
 • Öğrenci-veli ve oklun bir aile olduğu konusu işlenmelidir. Bu ailede herkes işlevsel davranırsa başarı aratcaktır ,teması işlenmelidir.

  gönderildi
  ŞEHİT CENGİZ SARIBAŞ A.S.M.L.
  İSTANBUL
 • Ev ziyaretleri,velilere seminerler düzenlemek ve en önemlisi de samimiyetinize nandırmak.Gerisi gelir.ayrıca Her toplumda olduğu gibi velilerimizin içinden de bir kaç tane sivri çıkabilir.bu bizi asla yıldırmamalı.Çünkü çoğunlık sizi anlamış ,değer vermişse inandığınız yolda yürüyün.ayrıca bizler tüm zorluklarla nasıl mücadele edildiğini de öğrencilerimize göstermiş olmamız gerekiyor.zoru başarmak bize düşer.öğrencilerimizi başarıya taşıyacaksak.:tüm güzel yorumlar çin de herkese teşekkürler.Kendime güzel örnekler aldım.Sağolasınız.

  gönderildi
  cengiz topel ilkokulu
  ESKİŞEHİR
 • az önceki yorumlarımda klavyeden kaynaklanan harf hataları olmuş özür dilerim.

  gönderildi
  cengiz topel ilkokulu
  ESKİŞEHİR