Vitamin Öğretmen Portalı

Portalı aktif kullanabilmek için giriş yapmalısınız.

3. Hafta - Dördüncü Gün

ÖMGEP 3. Hafta katılımcı öğretmenlerimiz eğitimimizin 4. Gününde branşlarına göre 2 gruba ayrıldılar. Matematik öğretmenlerimize Dr. Bülent Çetinkaya Matematik Öğretimi’nde Uygulamalar isimli bir seminer verdi. Bu seminerde öğretmenlerimiz yapılandırmacı yaklaşıma yönelik matematik öğretimi çerçevesinde Matematik öğretmenlerinin matematik öğretimine ve öğrenci öğrenimine yönelik inançları hakkında bilgi edindi ve fikir alışverişinde bulundular. Öğleden sonra öğretmenlerimiz araştırma tabanlı ve sorgulayıcı öğretime yönelik “ Klinometre ve Yumurta Tangram” etkinliklerini gerçekleştirdiler. Bu etkinlikler sayesinde öğretmenlerimiz hem öğrencileriyle empati kurdular hem de matematik öğretimindeki ve öğrenimindeki önemli noktaları uygulamalı olarak kavradılar.

Fen ve Teknoloji öğretmenlerimize Doç Dr. Fatih Taşar “Kavram Yanılgıları ve Kavramsal Değişim” isimli bir seminer verdi. Bu seminerde Fen ve Teknoloji konularına yönelik öğrencilerinin ve hatta yetişkinlerin yaygın olarak sahip oldukları kavram yanılgılarına ve bu kavram yanılgılarının nasıl değiştirilebileceğine ilişkin örnekler verildi ve genellikle sindirim sistemi konusuna yönelik kavram yanılgılarına yer verildi. Bu örnekler verildikten sonra Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri Uygulama Eğitim Uzmanı Gamze Keskin, Vitamin 7. Sınıf’ta Vücudumuzdaki Sitemler Ünitesinin altında bulunan Sindirim Sistemi konusunu akıllı tahta üzerinde uygulamalı olarak öğretmenlerimize gösterdi. Öğretmenlerimiz bu sunumda sonra Vitamin’de yer alan interaktif etkinlik ve canlandırmaları derslerinde nasıl kullanacaklarına ilişkin bilgiler edindi ve ilk defa Vitamin’le tanışan öğretmenlerimiz okullarına döner dönmez Vitamin’i derslerinde aktif olarak kullanacaklarını belirttiler. Öğleden sonra Fen ve Teknoloji öğretmenlerimiz, öğrenci merkezli yapılandırmacı öğretime yönelik, sorgulayıcı ve araştırmacı eğitim tabanlı sınıf içi uygulamalar gerçekleştirdiler ve öğrencileriyle empati kurma imkanı buldular. Bu uygulamalardan sonra gerçekleştirdikleri etkinlikleri tüm öğretmenlerimizle paylaştılar.

Akşam yemeğinden sonra Prof. Dr. Ziya Selçuk Nefes Teknikleri isimli bir sunum gerçekleştirdi ve öğretmenlerimiz nefeslerini doğru kullanarak daha etkili bir öğretim gerçekleştirebileceklerini ve nefes alma problemi olan çocukların derslerinde neden başarısız olduklarını bu sunumdan daha iyi kavradılar.

Diğer fotoğrafları görmek için tıklayınız