Öğretim Takvimi
Eğitim, Kültür, Sanat... Şah Mat!

Eğitim, Kültür, Sanat... Şah Mat!

25.09.2017-

 

“Satranç tahtasında tüm denizlerdekinden daha fazla macera vardır” demiş Fransız yazar Pierre Mac Orlan. Düşünün, o saatlerce sessizce düşünen oyuncuların içinde kopan fırtınaları...

 

Her hamlede yenilemeniz gereken stratejik hareket etme, analitik düşünme, hızlı karar alma ve uygulama, öngörü, uzgörü, konsantrasyon... Kazandırdığı tüm bu becerilerle ona yalnızca oyun ya da bir spor dalı demek yetersiz kalır. Satranca “ruh terbiyecisi” dersek, abartmış olmayız.

 

Kazandırdıklarının yanı sıra fiziksel özellikleriyle de sınırsız tasarıma ilham verir satranç. Tutkunu çok fazladır. Bazıları, işi daha öteye taşıyıp koleksiyonunu yapmıştır, çok azı da kendine saklamayı içine sindirememiş, herkesle paylaşmak üzere kişisel koleksiyonundan bir müze yaratmıştır. İşte bu “çok azı”ndan biri, Don Kişot ruhlu Akın Gökyay, işadamı kimliğinin yanı sıra Türkiye’nin Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş satranç koleksiyonunun yer aldığı ilk ve tek satranç müzesinin kurucusudur.

 

Ankara’da bulunan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi www.gokyaysatrancvakfi.org.tr 2013 yılında Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin de desteğiyle, tarihi dokuyu yansıtan eski Ankara evi mimarisiyle hizmete açıldı. Guinness tarafından onaylandığında koleksiyonda 412 parça satranç takımı varken, bugün müzede, 109 ülkeden 617  satranç takımı, 4 ana temayla sergileniyor. Koleksiyon her geçen gün büyümeye ve değerine değer katmaya devam ediyor.

 

Eğitimle doğrudan ilişkili

Akın Gökyay’ın satrancı öğrendiği ustası, aynı zamanda babası Mehmet Gökyay, zamanının sayılı Cebir ve Geometri öğretmenlerinden. Dolayısıyla, satranç tutkusunun hiçbir aşamasında eğitime atıfta bulunulmaktan vazgeçilmemiş. Atatürk ve İnönü’nün de satranç merakı, bu sporun, zekânın yanı sıra hızlı ve doğru karar alma yeteneği ve analitik düşünceden ayrı tutulamayacağının kanıtı niteliğinde.

 

Türkiye Satranç Federasyonunun yayınlarında da, “Satrancın yararlarını gösteren maddeler, Millî Eğitimin de temel amaçlarındandır, Türk Millî Eğitiminin öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlardır. Bu kadar pozitif etkisi olan bir araç, kesinlikle bir 'eğitim aracı’dır. Yeryüzünde başka hiçbir araç, bu kadar olumlu davranışların hepsini birden bireylere kazandıramaz!” deniyor.

 

Farklı kültürlerden örnekler, sanatsal yaklaşımlar

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ndeki koleksiyonlarda, ahşaptan mermere çok sayıda materyalin, Mısır medeniyetinden Red Kit’e kadar sınırsız çeşitlemeyi hayata geçirdiğini görüyorsunuz. Dünyanın farklı kültürlerinin satranç takımlarına yansımalarınının benzersiz sanat eserlerine dönüşümünü izlemek, ayrıca heyecan verici. Akın Gökyay, “Estetik açıdan İtalya’da özellikle de imalatçılarının toplandığı Floransa çevresinde, el yapımı ve işçiliğin ön planda olduğu çok güzel satrançlar var. Rusya, Orta Asya Cumhuriyetleri, Uzakdoğu, Afrika ve Güney Amerika da işçilik açısından çok zengin” diyor.

 

Gökyay Vakfı Satranç Müzesinde, çocuklara yönelik satranç eğitimleri veriliyor, butik satranç turnuvaları düzenleniyor. Yalnızca teşhir odaklı klasik bir müzecilik anlayışı da değil buradaki; klasik müzik konserleri, satranç temalı film gösterimleri, ilham veren söyleşiler de müzenin birleştirici gücüne katkı sağlıyor.

 

“Satrancın yaygınlaşması ve bir zekâ oyunu olarak çocukların gelişimindeki faydasının ortaya konması için özel bir misyonumuz var” diyen Akın Gökyay, müze olarak hedeflerini aşağıdaki gibi özetliyor:

 

* Analitik ve çok yönlü düşünmeyi sağlayan bu sporun özellikle gençler arasında yayılmasını ve benimsenmesini sağlayarak sağlam düşünce sahibi bireyler yetişmesine katkıda bulunmak.

* Ülkelerin kültür ve tarihini yansıtan bir enstrüman olarak kabul ederek, dünya barış ve hoşgörüsüne katkıda bulunmak.

* Her bir satranç takımının, aynı zamanda mensup olduğu ülkenin sanatını ortaya koyan bir sanat eseri olduğunu göstermek.

* Satranç sporunu sevdirmek amacıyla sportif etkinlikler düzenlemek, gereğinde bunlara bilfiil katılmak. 

Haberle İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu haber için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.