Öğretim Takvimi
Okulun İlk Günü Buzları Eritmenin 7 yolu...

Okulun İlk Günü Buzları Eritmenin 7 yolu...

07.09.2017-

 

Sınıfınızda, her seviyedeki sınıfa uyarlanabilecek “İlk Gün Karşılama Stratejisi”ni uygulayarak, okuldaki ilk günlerinde öğrencilerinizin stresini azaltın! Bunun için Sünger Bob'dan bile yardım alabilirsiniz...

 

Anaokulu öğrencilerinden üniversite öğrencilerine kadar tüm öğrenciler, okulun ilk gününde birçok karışık duyguyu bir arada yaşar. Öğrenciler ilk gün öğretmenleriyle, diğer öğrenci arkadaşlarıyla tanışmanın ve önlerindeki yıl hakkında bilgilendirilmenin getirdiği heyecan ve endişe ile doludur. Onlara, siz ve sınıf arkadaşları tarafından iyi karşılandıklarını hissettirerek, üzerlerindeki endişeyi azaltmak için bu ilk gün karşılama stratejisini uygulayın.

 

İlk Gün Karşılama Stratejisi

 

1. Sınıfa girerken her öğrenciyi göz teması kurarak ve ellerini kuvvetlice sıkarak karşılayın. Kendinizi tanıtmak için zaman ayırın ve kendilerini tanıtmalarına olanak tanıyın. Eğer gerekirse onlara, kendilerini tanıtmaları için yol gösterin.

 

2. Öğrencilerin sınıfta istedikleri yere oturmalarına izin verin. Onları gruplamadan önce yapılacak en iyi şey, sınıftaki konumlarını ve hangi öğrencilerin beraber oturduğunu gözlemlemektir. Öğrenciler oturdukları yeri seçme şansları olduğunda kendilerini daha rahat hissederler. Bazı öğrenciler sınıfın ön sıralarında kendilerini güvende hissederken, diğerleri önceden tanıdıkları birinin yanında oturmayı tercih edebilirler.

 

3. Tüm öğrencilerle birlikte, birbirinizin ellerini tutarak veya tutmadan, bir daire oluşturun. Onlardan isimlerini söylemelerini ve belli bir soruyu cevaplamalarını isteyin. Sorular, en sevdikleri televizyon programı, spor, yemek veya renk hakkında olabilir. Seçenekler sonsuzdur. Örneğin; Benim adım ......... ve en sevdiğim çizgi film, Sünger Bob.

 

4. Öğrencileri, cevaplarına göre gruplara ayırın. Her grupta 4-5 kişinin olmasını sağlayın. Gruplandırma sırasında yaratıcı olmanız gerekebilir. Örneğin, eğer en sevdikleri çizgi filmi sorduysanız ve sadece biri Sünger Bob’u seçtiyse, onu Sünger Bob’a benzer bir çizgi film grubuna yerleştirebilir veya öğrenciden, verilen cevaplar arasından başka bir çizgi film seçmesini isteyebilirsiniz.

 

5. Daha küçük gruplara ayırdıktan sonra, öğrencilerden, kendilerini birbirlerine tanıtmalarını isteyin ve her öğrenci, en sevdiği televizyon programı hakkında sevdiği bir özelliği söylesin.

 

6. Öğrenciler en sevdikleri televizyon programı hakkında beraber bir resim yapsınlar ve bu programı neden sevdiklerine dair birkaç cümle yazsınlar.

 

7. Her grup, seçtikleri televizyon programı hakkında neyi sevdiklerini sınıfa sunsun ve yaptıkları resmi göstersin.

 

Bu uygulama, yaklaşık 1 saat sürecektir. Bu etkili çalışmada öğrenciler hem tüm sınıf arkadaşlarına tanıtılmış olur, hem de kendi gruplarında olan dört-beş öğrenci ile daha yakın bir ilişki kurarlar. Kendilerini daha rahat hissederler, çünkü en azından bir öğrenciyle aralarında bağ oluşur ve artık teneffüste veya öğle yemeği sırasında paylaşabilecekleri bazı ortak beğenileri ve deneyimleri vardır.

 

Alıntı Adresi: Suite101.com

Eğitim Yazılarıyla İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş