Öğretim Takvimi
Mesleki Gelişim Olarak Öğretmen Liderliği

Mesleki Gelişim Olarak Öğretmen Liderliği

05.09.2017-

 

Marium Rizvi'nin izniyle...

 

Okul müdürümüz benden sosyal bilgiler öğretmenlerinden oluşan bir ekibe liderlik etmemi istediğinde, bir an duraksadım. Liderlik benim doğal içgüdülerimden biri değildir. Her ne kadar, 15 yaşımda bir gündüz bakım evinde öğretmenliğe başlamış olsam da, Crown Heights, Brooklyn'deki Entegre Öğrenim Okulu'nun 354 Ortaokulu'nda bu sadece dördüncü yılım. 10-20 yıllık öğretmenlere ne yapacaklarını nasıl söyleyebilirim? Müdürümün bana liderlik şansı verdiğinin ve bana bir fırsat sunduğunun farkındayım.

 

Birçok okul gibi, 354 Ortaokulu da dönüşüm sürecinin ortasında. Hâlâ yeni standartlara ve EngageNY müfredat programına alışmaya çalışıyoruz. Yaklaşık bir buçuk yıl önce, derslerde edebi açıdan zengin ödevler ve içerik yaratmak için ortak bir sistem kullanan eğitimciler ağı Literacy Design Collaborative (LDC) ile tanıştık. Bu değişikliklerin ortasında, bölgemiz, binamızda bulunan bir başka ortaokul olan 334 Ortaokulu ile birleşmemizi söyledi. Her iki okul da birçoğu sınıf düzeyinin altındaki sınıflara giren farklı öğrenci gruplarına hizmet veriyor.

 

Bu değişiklikler hızlı oldu. Tek kişilik bir sosyal bilgiler zümresi öğretmeniyken, bir yıl içinde, yeni öğretmenlerden oluşan bir ekibe başkanlık eden bir öğretmen oldum. Bu bazen zor oluyor ama öğretmen liderliği konusunda birçok şeyi, çok hızlı öğreniyorum.

 

Ders 1: Sürekli Kendi Becerilerimizi Geliştirme

Öğretmenler olarak, geçici hedeflerin gelip gittiğine tanık oluruz. Bu yine de yeni yaklaşımları denememize, işe yarayanları alıp işe yaramayanları atmamıza engel olmamalı. Yoğun programlarımızda bunu yapmak kolay değil. LDC’yle ilk tanıştığımda, şüpheci bir şekilde "Bu da başka bir şey" diye düşünmüştüm. Ama eğitimini alıp araçları denedikten sonra, öğrendiğim şu oldu:

 

Daha önce ödev olarak Doküman Tabanlı Sorular (DTS) verdiğimde, öğrencilerden bir konuyla ilgili dokümanları okuyup analiz etmelerini ve ardından da çıkarımlarını içeren birkaç taslak yazmalarını isterdim. Artık LDC araçları sayesinde, her bir adımı parçalara bölüyor ve metin ekleme ya da not alma gibi becerileri bu süreçte öğrencilere öğretiyorum. Öğrencilerimin daha derin bir seviyede yazdıklarını ve not alma stratejilerinden yararlanma gibi yeni becerilerini, diğer görevlerde uyguladıklarını görüyorum.

 

Yeni araçlar zaten yapmakta olduğum şeyleri daha iyi yapmama yardımcı oluyor. Bu araçları denememiş olsaydım, bu mümkün olmazdı.

 

Ders 2: Yeni Fikirleri, Araçları ve Materyalleri Birbirine Bağlama

Uyguladığınız her şeyin birlikte çalışabilmesi için bu bağlantıları yapabilmeniz yaşamsal önem taşır. 354 Ortaokulu'nda, Temel İçerik, New York İçeriği ve Sosyal Bilimler için Üniversite, Kariyer ve Sivil Yaşam Çerçevesi olmak üzere üç ayrı standart grubunu EngageNY materyalleri ve Literacy Design Collaborative araçlarıyla dengeliyoruz. Bu gerçekten kafa karıştırabilir. Peki bunun işe yaramasını nasıl sağlıyoruz? İşte bir örnek:

 

EngageNY müfredat programı, “Tarım Devrimi” ve “Amerikan Emperyalizmi” üniteleri gibi sosyal bilimler standartlarını ve içeriğini sağlıyor. Bu ünitelerde, ödevleri düzeltmek için LDC araçlarını kullanıyoruz. Öğrencileri "Evet/Hayır" cevaplarına yönlendirmemesi için, komutları başka sözcüklerle ifade ediyoruz. Ayrıca komutta belirli gereklilikleri de belirliyoruz. Öğrencilerden sadece "tartışmalarını" istemek yerine, analiz etme, değerlendirme ya da karşılaştırma yapmalarını istiyoruz. Öğrenciler de ödevde kendilerinden istenen şeyi daha net anlıyor ve içerik hakkında yazı yazmaya yönelik farklı yaklaşımları öğreniyorlar.

 

Buradan, iyi liderliğin, görünüşte farklı stratejileri ve materyalleri, sınıf açısından anlamlı olacak şekilde birleştirdiğini öğrendim. Bunu yaparak, öğretmenleri ve öğrencileri boğan stratejiler "yığını“ oluşturmaktan kaçınmaya çalışıyoruz.

 

Ders 3: Birbirlerinin Çalışmaları Hakkında Konuşmanın Yollarını Bulma

Okulumuz 334 Ortaokulu ile birleştiği için, tüm öğretmenler değişikliklerle ilgili kendi deneyimlerini ve duygularını ortaya koyuyorlar. Müdürüm sosyal bilgiler öğretmenlerinin okulumuza alışmalarına yardımcı olmamı ve uyumlu çalışan bir zümre oluşturmamı bekliyor.

 

Zümre toplantılarımıza, ortak amacımızı dile getirerek başladım; öğrencilere yardımcı olmak. Ardından, öğrencilerin okuryazarlık becerilerini ve bunun sayesinde, sosyal bilgiler içerik bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın bir yolu olarak LDC araçlarını tanıttım. Zorlu bir başlangıç olsa da, yavaş yavaş yeni zümremiz bunu denemeye başladı.

 

Şimdi bir ekip olarak, öğretim sürecimizi organize etmek ve bu süreç hakkında tartışmak için LDC'yi kullanmaya karar verdik. Kısa bir süre önce, öğretmenlerden biri, belirli bir ödevle ilgili öğrenci çalışmasının düzeyi hakkında endişelendiğinden bahsetti. LDC araçlarını kullanarak öğrencilerin kağıtlarına ve sınıf içi derslere göz attık ve öğrencilerin rubriği analiz etmediklerini fark ettik. Bir rubriği gözden geçirmek, öğrencilerin pek de ihtiyacı olan bir ders değil. Ama burada, belirli öğrencilerin rubriğin nasıl açılacağını bilmedikleri ve bu nedenle de kendilerinden isteneni anlamadıkları açıktı.

 

Derslere ve öğrenci çalışmasına bakmak için bir sistem kullanarak, öğretmen ve ben, konuşmamızın kişisel olmadığını bildiğimiz için rahat ettik. Öğrencilere yardımcı olmak için birlikte sorun çözüyorduk.

 

İşte liderlikten öğrendiğim ders. Liderlik insanlara ne yapılması gerektiğini söylemek değildir. Liderlik hepimizin birlikte bir şeyler öğrenmesidir.

 

Kaynak: Edutopia

Eğitim Yazılarıyla İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş