Öğretim Takvimi
Başarı Her Zaman Çizginin Dışında mı?

Başarı Her Zaman Çizginin Dışında mı?

09.03.2017-

 

Calvino’nun Kara Koyun adlı öyküsünde, tüm sakinleri hırsız olan bir kasabaya gelen dürüst yabancının, dürüstlüğüyle tüm düzeni altüst edişi de; Murathan Mungan’ın “Ya dışındasındır çemberin ya da içinde yer alacaksın” dizeleri de benzer metaforun ürünleri. Tıpkı, Çizginin Dışındakiler’de (Outliers) olduğu gibi...

 

Outliers‘da sizi, başarıya ilişkin bu tür kişisel açıklamaların işe yaramadığına ikna etmek istiyorum. İnsanlar yoktan var olmaz. Soy sopa ve himayeye bir şeyler borçluyuz... Nerede ve ne zaman büyüdüğümüz fark yaratır. Ait olduğumuz kültür ve atalarımızdan kalan miras başarı modellerimizi hayal bile edemeyeceğimiz yollarla biçimlendirir” diyor yazarı Malcolm Gladwell.

 

Kanadalı gazeteci yazar Gladwell, on yıl kadar önce ABD’de en çok satan kitaplar listesinde 1 numaraya yerleşmiş, bizde de MediaCat Kitapları arasında yayımlanan kitabında, “Fırsat” ve “Miras” kavramları üzerinden “Başarı”yı sorguluyor.

 

Tanıtım yazısından; “Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'da Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...

 

Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını, tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken, insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti, Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'daysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.”

 

Olağan Mağluplar için Devlerle Savaşma Sanatı

Bağlam kurma ustası Gladwell, 2014 tarihli kitabı Davut ve Golyat’ta ise bu kez "Avantaj" ve "Dezavantaj" kavramlarıyla okuyucuyu yine felsefeden bilime, psikolojiden sanata uzanan bir yolculuğa davet ediyor. Üstelik bu yolculuğu gerçek hayat hikâyeleriyle daha sürükleyici kılıyor ve devlerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu bir dünyada bize ışık tutuyor.

Eğitim Yazılarıyla İlgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu yazı için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.