Öğretim Takvimi
Aktif Öğretim - Sınıflarda Öğrenmeyi Harekete Geçirecek 8 Adım ve 32 Strateji

Aktif Öğretim - Sınıflarda Öğrenmeyi Harekete Geçirecek 8 Adım ve 32 Strateji

15.11.2017-

 

Mel Silberman’ın “Aktif Öğretim - Sınıflarda Öğrenmeyi Harekete Geçirecek 8 Adım ve 32 Strateji” adlı kitabı Pegem Akademi yayınları arasındaki yerini aldı.

 

“Öğretme benim tutkumdur. 35 yıldır istekli olarak, öğrencilerime öğretmeyi canlı ve neşeli bir şekilde gerçekleştirmek için yöntemler deniyorum ve bu deneyimlerin sonuçlarını diğer öğretmenlerle paylaşıyorum” diyen Dr. Mel Silberman, eğitim alanında kaleme aldığı birçok kitabının yanı sıra “Büyük Öğretmen Ödülü”nü aldığı Temple Üniversitesi'nin, Eğitimde Psikolojik Çalışmalar bölümünden emekli bir öğretim üyesidir.   

 

Silberman, “Bu, basit bir yöntem kitabı değildir. Amacı; öğrencilerin öğrenmeye karşı açlık duyarak katılım sağlayacakları bir öğrenme yemeğini hazırlayan, sıra dışı bir şef olmanız için size rehberlik etmektir” derken, çok hacimli bir kitap olmamasına rağmen oldukça kapsamlı bir plana sahip olduğunu da ekliyor.

 

Kendisi de aktif ve yaratıcı bir eğitimci olan, aynı zamanda kitabın çeviri editörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Nurdan Kalaycı ise önsözünde kitabı şu cümlelerle ifade ediyor: “Aktif Öğretim, ders işleyiş sürecinize faydalı olabilecek ve öğrenenleri güdüleyecek 8 adım ve 32 strateji içermektedir. Bu kitapta yer alan uygulama örneklerinin çoğu, dersini aktif olarak planlamak isteyen her kademedeki eğitimci için yararlı olacaktır. 

 

Aktif öğretim uygulamaları, öğrencilerde çok yönlü bir gelişim sağlayarak akademik başarıyı artırır. Güdü, tutum, kaygı gibi duyuşsal özellikleri ve sınıf yönetimi gibi süreçleri olumlu yönde etkiler. Ayrıca öğrencilerin iletişim, ekip çalışması ve üst düzey düşünme becerilerini geliştirir. 

 

Söz konusu stratejilerden verim almak için eğitimcilere düşen görev ise; kendi eğitsel amaçlarına, konularına, ders sürelerine, öğrencilerine ve olanaklarına uygun olanları seçip, dilerlerse üzerlerinde değişiklikler yaparak uygulamaktır.

 

Her eğitimci dersini, kendi bilgisine, deneyimine, isteğine ve yaratıcılığına göre tasarlar. Bu tasarımda hayal gücü çok önemlidir ancak, bilgi ve bilginin nasıl sunulacağı da bir o kadar önem taşır. Goethe’nin belirttiği gibi: İnsan ancak anladığı şeyleri duyar. İşte tüm bunları düşünen, tasarlayan, uygulamaya geçiren bir eğitimci, öğrencilerinin gerçekten duymasını sağlayacaktır.”

 

8 Adım Planı

Sınıflarınızı harekete geçirecek 8 adıma burada yer verip, açılımlarını kitaba ve canlı eğitimlerimize bırakalım.

 

1. Dersin başlangıcında, öncelikle öğrencilerinizin ilgisini çekin.

2. “Zihin Dostu” bir öğretmen olun.

3. Öğrencilerinizi hararetli ve odaklanılmış tartışmalar yapmaları için cesaretlendirin.

4. Öğrencilerinizi soru sormaya teşvik edin.

5. Bırakın öğrencileriniz birbirlerinden öğrensinler.

6. Öğrenmeyi yaparak ve deneyerek geliştirin. 

7. Teknolojiyi sınıfa akıllıca dahil edin.

8. Unutulmaz bir bitiriş yapın.


Kitabın ilk bölümüne ulaşmak için tıklayın.

 

Bu kitabın tüm bölümleri çeviri editörü Prof. Dr. Nurdan Kalaycı tarafından portalımız üzerinden canlı eğitimlerle siz değerli öğretmenlerimize sunulmuştur. 8 adım 32 stratejinin bazı etkinlikleri örneklerle açıklanmıştır. Daha fazlası için konuyla ilgili aşağıdaki bağlantılara tıklayarak eğitimlerin çevrimdışı kayıtlarını izleyebilirsiniz.

 

1. Etkili Öğrenme İçin, Etkili Öğretim Etkinlikleri (I)

2. Etkili Öğrenme İçin, Etkili Öğretim Etkinlikleri (II)

3. Etkili Öğrenme İçin, Etkili Öğretim Etkinlikleri (III)

4. Etkili Öğrenme İçin, Etkili Öğretim Etkinlikleri (IV)

5. Etkili Öğrenme İçin, Etkili Öğretim Etkinlikleri (V)

 

Vitamin Öğretmen

Duyurular ile ilgili Yorumlar

Yorum yapabilmek için Giriş yapmalısınız.

Giriş

Bu duyuru için yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.