Öğretim Takvimi
Canlı Eğitim Bilgileri
Eğitimci Bakış Açısıyla Finlandiya Eğitim Sistemi ve Ortamları

Doç. Dr. Nurdan Kalaycı

05.12.2013

17:00 - 18:00

Doç. Dr. Nurdan Kalaycı

Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi

Eğitim Bilimleri Bölümü

Eğitimci Bakış Açısıyla  Finlandiya Eğitim Sistemi ve Ortamları

Merhabalar, bu sunumu size Finlandiya’dan yapacağım. Buradaki okullarda temel ilke okul ev gibi rahat ve bahçe gibi neşeli bir bilim merkezi gibi ciddi olmalı ve donanmalıdır.

Yaşam biçimlerimiz değişiyor bu değişimler evlerimize, bazı işyerlerine yansıyor ancak okul mimarisi, tasarımı, derslikler, hala aynı. Eğer biz toplum olarak daha çağdaş, gelişmiş, güçlü bir toplum idealine varmak istiyorsak “değişim” okul tasarımlarından programlara, programlardan uygulamalara, kitaplardan, yönetimlere hepsi birlikte birbiri ile koordineli aynı amaca doğru geliştirilmelidir. Eğitimde öğretmen çok şeydir, teknoloji de çok şeydir,(birçok eğitimcinin belirttiği gibi) tüm öğretim materyalleri ve öğretim programları da çok şeydir ancak bunların uygulamaya geçirilmesinde ve geçmesinde “öğrenme ortamları” çok şeydir. Biri veya birkaçı için kalanlar gözardı edilmemelidir.

"Çevre bir bakıma ikinci bir eğitim programındır. Her zaman orada ve arka planda duran sessiz bir program vardır örtük olarak. Çevrenin tüm unsurları, yenilikçi ve yaratıcı olmamızda bize yardımcı olması açısından son derece önemlidir yada bunun tam tersi….

Ben bu sunumda sizlere 2007 yılında mimar Lahdelma ve Mahlamäki tarafından tasarlanan Finlandiya’nın iç ve dış mimarisi açıdan en “iyi yedi okulundan” birini yakından tanıtacağım, aynı zamanda eğitim kalitesi açısından da en üst sıralardadır. Bir ortaokul, ben bir ay boyunca bu orta okulun önünden geçtim ciddi modern etkileyici büyük… üniversitenin bir fakültesi veya yönetim binalarından biri zannederek… eski deneyimlerim doğrultusunda… daha sonra gezdim, gördüm, görüştüm ve fotoğrafladım bu orta okulu sizler için, paylaşmak için, eğitimde görüşmek üzere … NK